O‘zbekistonda oltin quymalari narxi sezilarli darajada arzonlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki joriy yilning 3 aprel sanasi uchun o‘lchovli oltin quymalarning yangilangan sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, qimmatbaho metall narxlarida ma’lum darajada pasayish kuzatilgan. Xususan, bir gramm oltinning qiymati avvalgi ko‘rsatkichlarga nisbatan 40 400 so‘mga arzonlashgan.
Hozirgi vaqtda o‘lchovli oltin quymalari uchun belgilangan narxlar quyidagicha shakllandi. Besh grammlik oltin quymasi 9 million 327 ming so‘m, o‘n grammligi 18 million 654 ming so‘m, yigirma grammligi 37 million 309 ming so‘m, ellik grammligi 93 million 271 ming so‘m hamda yuz grammlik oltin quymasi 186 million 543 ming so‘m etib belgilandi.
Mazkur oltin quymalarini respublikamizdagi barcha tijorat banklarining filiallaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Shuni alohida ta’kidlash joizki, fuqarolar bank filiallariga tashrif buyurishdan oldin oltin quymalari zaxirada mavjudligini telefon orqali aniqlashtirib olishlari tavsiya etiladi.
So‘nggi paytlarda oltin narxlarining o‘zgaruvchanligi va aholi o‘rtasida ushbu aktivga bo‘lgan talabning ortishi kuzatilmoqda. Shu sababli, ayrim bank bo‘limlarida oltin quymalarining zaxirasi tezda tugab qolishi ehtimoli yuqori.
Xaridorlardan ehtiyotkor bo‘lish va banklar bilan oldindan bog‘lanish so‘raladi. Ushbu qimmatbaho metallar uzoq muddatli jamg‘arma vositasi sifatida fuqarolar uchun ishonchli tanlov hisoblanadi.

В Узбекистане значительно снизились цены на золотые слитки
Центральный банк Республики Узбекистан объявил обновленные цены продажи мерных золотых слитков на 3 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, наблюдается определенное снижение цен на драгоценные металлы. В частности, стоимость одного грамма золота стала дешевле на 40 400 сумов по сравнению с предыдущими показателями.
В настоящее время установлены следующие цены на мерные золотые слитки. Золотой слиток весом пять граммов составляет 9 миллионов 327 тысяч сумов, десять граммов — 18 миллионов 654 тысячи сумов, двадцать граммов — 37 миллионов 309 тысяч сумов, пятьдесят граммов — 93 миллиона 271 тысяча сумов, а стоимость стограммового золотого слитка установлена на уровне 186 миллионов 543 тысячи сумов.
Приобрести данные золотые слитки можно во всех отделениях коммерческих банков нашей республики. Стоит особо отметить, что гражданам рекомендуется уточнять наличие золотых слитков по телефону перед посещением банковских отделений.
В последнее время наблюдается волатильность цен на золото и рост спроса на этот актив среди населения. В связи с этим высока вероятность того, что запасы золотых слитков в некоторых отделениях банков могут быстро закончиться.
Покупателей просят быть бдительными и связываться с банками заранее. Эти драгоценные металлы являются надежным выбором для граждан в качестве инструмента долгосрочного сбережения.