O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki xorijiy valyutalarning milliy valyuta – o‘zbek so‘miga nisbatan yangi kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qiymatlar 3 aprel sanasidan boshlab kuchga kiradi va moliyaviy operatsiyalarda asosiy mezon bo‘lib xizmat qiladi. Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH dollarining rasmiy kursi biroz ko‘tarilib, 7,74 so‘mga qimmatladi.
Natijada bir dollar 12 149,84 so‘m etib belgilandi. Shu bilan birga, Yevropa valyutasi bo‘lgan yevro qadrsizlanishni qayd etdi.
Uning qiymati 76,07 so‘mga pasayib, 14 003,91 so‘mni tashkil qildi. Mintaqaviy valyutalar bozorida ham o‘zgarishlar kuzatildi.
Rossiya rublining rasmiy kursi 0,57 so‘mga o‘sib, 151,10 so‘m darajasiga yetdi. Xitoy yuani esa aksincha, pasayish tendensiyasini ko‘rsatdi.
Uning qiymati 4 so‘mga kamayib, 1 762,20 so‘m etib belgilandi. Valyuta kurslari bilan bir qatorda qimmatbaho metallar bozoridagi holat ham yangilandi.
Oltinning bir grammi uchun belgilangan narx sezilarli darajada o‘sdi. Unga ko‘ra, oltin narxi 42 500 so‘mga qimmatlab, 1 905 900 so‘mga tenglashdi.
Ushbu kurslar Markaziy bank tomonidan har kuni bozor konyunkturasi va xalqaro moliya bozoridagi o‘zgarishlarni tahlil qilgan holda belgilanadi. Fuqarolar va tadbirkorlar valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishda ushbu rasmiy ko‘rsatkichlarga tayanib ish tutishlari tavsiya etiladi.
Eslatib o‘tamiz, tijorat banklaridagi valyuta kurslari ushbu rasmiy qiymatlardan farq qilishi mumkin.

Центральный банк объявил новые курсы иностранных валют
Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте – узбекскому суму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти значения вступают в силу с 3 апреля и будут служить основным критерием при проведении финансовых операций. Согласно данным Центрального банка, официальный курс доллара США немного вырос, увеличившись на 7,74 сума.
В результате курс одного доллара установлен на уровне 12 149,84 сума. В то же время европейская валюта – евро – продемонстрировала снижение стоимости.
Ее курс упал на 76,07 сума и составил 14 003,91 сума. Изменения наблюдались и на рынке региональных валют.
Официальный курс российского рубля вырос на 0,57 сума, достигнув отметки 151,10 сума. Китайский юань, напротив, показал тенденцию к снижению.
Его стоимость уменьшилась на 4 сума и установлена в размере 1 762,20 сума. Наряду с валютными курсами обновились и данные по рынку драгоценных металлов.
Установленная цена за один грамм золота существенно выросла. Согласно данным, цена золота увеличилась на 42 500 сумов и составила 1 905 900 сумов.
Данные курсы устанавливаются Центральным банком ежедневно путем анализа рыночной конъюнктуры и изменений на международных финансовых рынках. Гражданам и предпринимателям рекомендуется опираться на эти официальные показатели при проведении валютно-обменных операций.