O‘zbekiston hududlarida kuchli yomg‘ir va sel kelishi kutilmoqda
O‘zgidromet markazi joriy yilning 2 aprel kunidan 6 aprel sanasiga qadar respublikamiz hududlarida kuzatilishi kutilayotgan kuchli yog‘ingarchiliklar yuzasidan shoshilinch ogohlantirish bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning tahlillariga ko‘ra, kutilayotgan yomg‘irlar mamlakatimizning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel hamda suv toshqinlari xavfini keltirib chiqarishi mumkin. Shu sababli aholidan o‘ta ehtiyotkor bo‘lish va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish so‘ralmoqda.
Tabiiy ofat xavfi Qashqadaryo viloyatining Yakkabog‘, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Qamashi va G‘uzor tumanlarida, shuningdek, Surxondaryo viloyatining Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on hamda Muzrobot tumanlarida yuqori baholanmoqda. Samarqand viloyatining Urgut, Samarqand, Bulung‘ur, Nurobod, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Payariq, Jomboy va Ishtixon tumanlari aholisi ham ogohlikka chaqiriladi.
Navoiy viloyatida Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimex, Karmana, Jizzax viloyatida esa Zomin, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Forish va Yangiobod tumanlarida ham sel kelish ehtimoli mavjud. Toshkent viloyatining Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Piskent, O‘rtachirchiq, Yuqorichirchiq tumanlari hamda Angren va Olmaliq shaharlarida ham xavfsizlik choralarini ko‘rish zarur.
Shuningdek, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining tog‘oldi hududlarida joylashgan barcha tumanlarda ham yog‘ingarchilik oqibatlari kuzatilishi mumkin. Ushbu hududlarda istiqomat qiluvchi fuqarolar, tog‘li hududlarda hordiq chiqarayotgan dam oluvchilar hamda tog‘li yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilardan o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rish, imkon qadar xavfli hududlarga bormaslik tavsiya etiladi.
Ob-havo sharoiti murakkablashgan vaqtda ehtiyotkorlik o‘zingiz va yaqinlaringiz salomatligini saqlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Vaziyatni nazorat qilib borish va rasmiy xabarlardan xabardor bo‘lish tavsiya etiladi.

В регионах Узбекистана ожидаются сильные дожди и сели
Центр Узгидромета выступил со срочным предупреждением о сильных осадках, ожидаемых на территории нашей республики в период со 2 по 6 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно анализу специалистов, ожидаемые дожди могут создать риск селевых потоков и наводнений в предгорных и горных районах нашей страны. В связи с этим население просят проявлять максимальную осторожность и строго соблюдать правила безопасности.
Риск стихийного бедствия оценивается как высокий в Яккабагском, Дехканабадском, Чиракчинском, Китабском, Шахрисабзском, Камашинском и Гузарском районах Кашкадарьинской области, а также в Сариасийском, Узунском, Алтынсайском, Денауском, Байсунском, Шерабадском, Шурчинском, Кумкурганском и Музрабатском районах Сурхандарьинской области. Жителей Ургутского, Самаркандского, Булунгурского, Нурабадского, Кошрабатского, Каттакурганского, Пайарыкского, Джамбайского и Иштыханского районов Самаркандской области также призывают к бдительности.
Вероятность схода селей также существует в Хатырчинском, Навбахорском, Нуратинском, Канимехском, Карманинском районах Навоийской области, а также в Зааминском, Бахмальском, Галляаральском, Шараф-Рашидовском, Фаришском и Янгиабадском районах Джизакской области. Меры безопасности необходимо принять и в Ахангаранском, Бостанлыкском, Паркентском, Пскентском, Уртачирчикском, Юкоричирчикском районах, а также в городах Ангрен и Алмалык Ташкентской области.
Кроме того, последствия осадков могут наблюдаться во всех районах Наманганской, Ферганской и Андижанской областей, расположенных в предгорной местности. Гражданам, проживающим в данных регионах, отдыхающим в горных районах, а также водителям, передвигающимся по горным дорогам, рекомендуется принять все необходимые меры для обеспечения собственной безопасности и по возможности не посещать опасные районы.
Осторожность в период осложнения погодных условий имеет важное значение для сохранения вашего здоровья и здоровья ваших близких. Рекомендуется следить за развитием ситуации и быть в курсе официальных сообщений.