Prezident Shavkat Mirziyoyev yangilangan Temuriylar tarixi muzeyini ko‘zdan kechirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sohibqiron Amir Temur tavalludining 690 yilligi munosabati bilan tubdan yangilangan Temuriylar tarixi davlat muzeyiga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlatimiz rahbari muzeyda amalga oshirilgan rekonstruksiya ishlari hamda yangi ekspozitsiyalar bilan yaqindan tanishdi. Ushbu tashrif buyuk sarkarda va davlat arbobi merosini ulug‘lash hamda yosh avlodni milliy qadriyatlar ruhida tarbiyalash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Joriy yilning fevral oyida qabul qilingan prezident qaroriga muvofiq, yurtimizda aprel oyi an’anaviy tarzda Amir Temur oyligi deb e’lon qilingan edi. Mazkur hujjat doirasida muzey binosi jahon standartlari asosida ta’mirlanib, eng zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlandi.
Muzey eksponatlari nafaqat boyitildi, balki raqamli texnologiyalar yordamida yanada jozibador ko‘rinishga keltirildi. Xususan, muzeyning birinchi qavatida Buyuk Sohibqironning Ikkinchi Renessans poydevorini qo‘yishdagi o‘rni aks ettirilsa, ikkinchi qavatda sun’iy intellekt va interaktiv vositalar orqali temuriylar davri tarixi jonlantirilgan.
Davlat rahbari muzeydagi sharoitlarni ko‘zdan kechirar ekan, boy tariximizni xalqimiz va xalqaro hamjamiyatga keng targ‘ib etish zarurligini ta’kidladi. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, Yangi O‘zbekistonni bunyod etishda ajdodlarimiz qoldirgan ilm-fan va davlatchilik merosi muhim tayanch hisoblanadi.
Shu bois, yoshlar va aholini mahallabay tarzda muzeylarga jalb etish, ularning tarixiy bilimlarini boyitish dolzarb vazifa sanaladi. Tarixni chuqur anglagan inson o‘z kelajagini ham to‘g‘ri bunyod etadi.
Tashrif yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev muzeyning faxriy mehmonlar kitobiga o‘zining ezgu tilaklarini yozib qoldirdi. Yangilangan muzey endilikda nafaqat ilmiy tadqiqot markazi, balki yoshlar uchun ma’naviy-ma’rifiy maskanga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu maskan orqali o‘tgan ulug‘ ajdodlarimizning jasorati hamda bunyodkorlik g‘oyalari kelgusi avlodlarga munosib yetkaziladi.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел обновленный музей истории Темуридов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Государственный музей истории Темуридов, который был кардинально обновлен в связи с 690-летием со дня рождения Сахибкирана Амира Темура. Об этом сообщил Zamin.uz.
Глава государства ознакомился с проведенными в музее реконструкционными работами, а также с новыми экспозициями. Этот визит стал важным шагом на пути возвеличивания наследия великого полководца и государственного деятеля, а также воспитания молодого поколения в духе национальных ценностей.
В соответствии с постановлением президента, принятым в феврале текущего года, апрель в нашей стране традиционно был объявлен месячником Амира Темура. В рамках данного документа здание музея было отремонтировано по мировым стандартам и оснащено самыми современными технологиями.
Экспонаты музея были не только обогащены, но и представлены в более привлекательном виде с помощью цифровых технологий. В частности, на первом этаже музея отражена роль Великого Сахибкирана в закладке фундамента Второго Ренессанса, а на втором этаже история эпохи Темуридов оживлена с помощью искусственного интеллекта и интерактивных средств.
Осматривая условия в музее, глава государства подчеркнул необходимость широкой пропаганды нашей богатой истории среди народа и международного сообщества. Как отметил наш Президент, наследие науки и государственности, оставленное нашими предками, является важным фундаментом в строительстве Нового Узбекистана.
Поэтому привлечение молодежи и населения к посещению музеев в разрезе махаллей, обогащение их исторических знаний считается актуальной задачей. Человек, глубоко осознающий историю, правильно строит и свое будущее.
По итогам визита Президент Шавкат Мирзиёев оставил свои добрые пожелания в книге почетных гостей музея. Планируется, что обновленный музей станет не только центром научных исследований, но и духовно-просветительским местом для молодежи.
Через этот центр мужество и созидательные идеи наших великих предков будут достойно переданы будущим поколениям.