O‘zbekistonlik bokschi qizlar Osiyo chempionatida beshta medalni qo‘lga kiritdi
Musobaqa yakunlariga ko‘ra, vakillarimiz o‘z hisoblariga ikkita kumush va uchta bronza medalini yozdirib qo‘yishga muvaffaq bo‘lishdi. Sportchilarimiz mazkur nufuzli turnirda o‘zlarining yuksak mahorati, matonati va g‘alabaga bo‘lgan qat’iyatini namoyon etdi.
Kumush medallar -75 kilogramm vazn toifasida ringga chiqqan Aziza Zokirova hamda -80 kilogramm yo‘nalishida qatnashgan Ruxshona Parpiyevaga nasib qildi. Ular musobaqa davomida ishonchli janglar o‘tkazib, final bosqichigacha yetib kelishdi va hal qiluvchi bellashuvlarda ham oxirigacha mardonavor kurash olib borishdi.
Shuningdek, Nigina O‘ktamova, Oysha Toirova hamda Oltinoy Sotimboyeva o‘z vazn toifalarida kuchli raqiblar bilan to‘qnashuvlarda yuqori natija ko‘rsatib, bronza medallarini qo‘lga kiritishdi. One.uz sayti xabar berishicha, ushbu natijalar mamlakatimizda ayollar boksini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar o‘z samarasini berayotganini ko‘rsatadi.
Har bir bokschi ringda nafaqat g‘alaba, balki milliy g‘ururimizni yuksaltirish uchun ham kurashdi. Hozirda barcha e’tibor erkaklar o‘rtasidagi bahslarga qaratilgan.
Aprel oyining o‘n sanasida bo‘lib o‘tadigan final janglarida O‘zbekiston terma jamoasining besh nafar vakili oltin medallar uchun ringga ko‘tariladi. Muxlislarimiz sportchilarimizdan navbatdagi yorqin g‘alabalarni kutib qolishmoqda.
Ulan-Batordagi musobaqa hali o‘z yakuniga yetgani yo‘q va asosiy bellashuvlar oldinda. Endi navbat erkaklar jamoasiga, ular tarixiy natijalarni qayd etish uchun barcha imkoniyatlarini ishga solishadi.

Узбекские боксерши завоевали пять медалей на чемпионате Азии
Женская сборная Узбекистана по боксу успешно выступила на чемпионате Азии, организованном в городе Улан-Батор, достойно защитив честь нашей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам соревнований наши представительницы смогли записать на свой счет две серебряные и три бронзовые медали. Наши спортсменки продемонстрировали на этом престижном турнире свое высокое мастерство, стойкость и целеустремленность к победе.
Серебряные медали достались Азизе Закировой, вышедшей на ринг в весовой категории до 75 килограммов, и Рухшоне Парпиевой, выступавшей в категории до 80 килограммов. В ходе турнира они провели уверенные бои, дошли до финального этапа и мужественно сражались до конца в решающих поединках.
Также Нигина Уктамова, Ойша Тоирова и Алтынай Сатимбаева показали высокие результаты в противостояниях с сильными соперницами в своих весовых категориях, завоевав бронзовые медали. Как сообщает сайт One.uz, эти результаты показывают, что работа, проводимая по развитию женского бокса в нашей стране, приносит свои плоды.
Каждая спортсменка на ринге боролась не только за победу, но и за укрепление нашей национальной гордости. В настоящее время все внимание приковано к мужским состязаниям.
В финальных боях, которые состоятся десятого апреля, пять представителей сборной Узбекистана выйдут на ринг за золотые медали. Наши болельщики с нетерпением ждут новых ярких побед от наших спортсменов.
Соревнования в Улан-Баторе еще не завершены, и основные бои еще впереди. Теперь очередь за мужской командой, они приложат все усилия, чтобы показать исторические результаты.