BYD O‘zbek tilida ovozli boshqaruvni taqdim etdi
BYD Uzbekistan Factory zavodida Jizzax viloyatida Song Plus DM-i nomli gibrid krossoverining UzPride maxsus modifikatsiyasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu modifikatsiya mahalliy bozor ehtiyojlari hisobga olingan holda ishlab chiqildi. Yangilikning asosiy xususiyati dunyoda birinchi bo‘lib butunlay o‘zbek tilida ishlaydigan ovozli boshqaruv tizimidir.
Song Plus brendining eng mashhur modeli sifatida lokalizatsiya loyihasi tezkor tarzda amalga oshirildi. UzPride modifikatsiyasi 14 oy davomida ishlab chiqildi, bunda dastlab uch yil vaqt ajratilishi rejalashtirilgan edi.
Lokalizatsiya dasturi doirasida O‘zbekistonda 17 turdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarila boshlandi. Ularga bamperlar, avtomobil oynalari, o‘rindiqlar, shovqinni izolyatsiya qilish materiallari, plastik yonilg‘i baklari va ichki hamda tashqi bezak elementlari kiradi.
O‘zbek tilida so‘zlashuvchi intellektual yordamchini joriy etish keng ko‘lamli ma’lumotlar yig‘ish va qayta ishlash ishlarining natijasidir. BYD Uzbekistan Factory bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Li Minning ta’kidlashicha, neyron tarmoqni o‘qitishda 1,5 milliondan ortiq nutq yozuvlari ishlatilgan.
Ushbu katta ma’lumotlar bazasi tizimni mamlakat bo‘ylab turli dialektlar, talaffuz xususiyatlari va haydovchilarning nutq odatlariga moslashtirish imkonini berdi. BYD Central Asia kompaniyasining bosh direktorining o‘rinbosari Ivan Cao ta’kidlashicha, sun’iy intellekt yordamchisi foydalanish jarayonida o‘zini o‘zi o‘rgatish qobiliyatiga ega bo‘lib, vaqt o‘tishi bilan avtomobil bilan muloqotni yanada tabiiy va samarali qiladi.
Shuningdek, u Jizzaxdagi zavodda avtomobillar yig‘ilishi BYD kompaniyasining Xitoydagi barcha korxonalarida amal qiladigan global sifat standartlariga qat’iy rioya qilgan holda amalga oshirilayotganini qayd etdi. Ivan Cao kompaniya strategiyasini sharhlab: “Mahalliy avtomobillar, mahalliy ishlab chiqarish, mahalliy til, mahalliy moliyalashtirish va xizmat ko‘rsatish – aynan shu loyihani haqiqiy mahalliy qilmoqda”, – dedi.
O‘zbekiston ishlab chiqarishni rivojlantirish kompaniyaning mahalliy bozordagi o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli strategiyasining bir qismidir. Ishlab chiqarishda Avtooyna, Uzdongyang, Uz-Koram-Co, O‘zAuto-Austem, Uz Tong Heung Company, Uz-Hanwoo va YAPP UBK Auto System kabi mahalliy hamkorlar faol ishtirok etmoqda.
Ivan Cao BYD kompaniyasining texnologiyalarni chuqurlashtirish va ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish bo‘yicha ishlarni davom ettirish niyatida ekanligini tasdiqladi. Bu “O‘zbekistondan O‘zbekistonga” tamoyiliga asoslanadi.
Shuningdek, kompaniya rahbariyati mamlakatda taqdim etilayotgan avtomobil modellarini kengaytirish rejalari haqida ma’lumot berdi. Hozirda O‘zbekistonda Fang Cheng Bao subbrendi ostidagi Bao 5 va Bao 8 krossoverlarini sotuvga chiqarish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda.
Taxminlarga ko‘ra, ushbu avtomobillar 2025 yil oxiri yoki 2026 yil boshida bozorga chiqishi mumkin. BYD avtomobillarida, jumladan O‘zbekistonda yig‘ilayotgan modellarida ishlatiladigan Blade Battery akkumulyator batareyasi yuqori xavfsizlik va chidamlilikka ega.
U “mix testi” deb ataluvchi eng qattiq xavfsizlik sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan. Ushbu sinovda batareya metall buyum bilan teshib chiqiladi, bu qisqa tutashuvni taqlid qiladi.
Ko‘plab o‘xshash akkumulyatorlardan farqli o‘laroq, Blade Battery yonmagan va portlamagan.
AQSh bozori uchun mo‘ljallangan yangi Toyota Crown 2027 model yili rasman taqdim etildi. Bu haqda One.uz xabar beradi. Yaponiyaning mashhur avtomobil brendi ushbu modelda texnik asoslarni saqlab

BYD представила голосовое управление на узбекском языке
На заводе BYD Uzbekistan Factory в Джизакской области состоялась презентация специальной модификации гибридного кроссовера Song Plus DM-i под названием UzPride. Об этом сообщает Upl.uz.
Данная модификация была разработана с учетом потребностей местного рынка. Главной особенностью новинки является впервые в мире полностью работающая на узбекском языке система голосового управления.
Проект локализации был оперативно реализован для самой популярной модели бренда Song Plus. Модификация UzPride разрабатывалась 14 месяцев, хотя изначально планировалось выделить на это три года.
В рамках программы локализации в Узбекистане началось производство 17 видов запасных частей. К ним относятся бамперы, автомобильные стекла, сиденья, материалы для шумоизоляции, пластиковые топливные баки, а также элементы внутреннего и внешнего декора.
Внедрение интеллектуального помощника, говорящего на узбекском языке, стало результатом масштабного сбора и обработки данных. По словам первого заместителя генерального директора BYD Uzbekistan Factory Ли Мина, при обучении нейронной сети использовалось более 1,5 миллиона записей речи.
Эта большая база данных позволила адаптировать систему под различные диалекты, особенности произношения и речевые привычки водителей по всей стране. Заместитель генерального директора BYD Central Asia Иван Цао отметил, что искусственный интеллект помощника обладает способностью к самообучению в процессе эксплуатации, что со временем делает взаимодействие с автомобилем более естественным и эффективным.
Кроме того, он подчеркнул, что сборка автомобилей на заводе в Джизаке осуществляется с строгим соблюдением глобальных стандартов качества, действующих во всех предприятиях BYD в Китае. Иван Цао, комментируя стратегию компании, сказал: «Местные автомобили, местное производство, местный язык, местное финансирование и обслуживание — именно это делает проект по-настоящему локальным».
Развитие производства в Узбекистане является частью масштабной стратегии компании по укреплению позиций на местном рынке. В производстве активно участвуют местные партнеры, такие как Avtooyna, Uzdongyang, Uz-Koram-Co, O‘zAuto-Austem, Uz Tong Heung Company, Uz-Hanwoo и YAPP UBK Auto System.
Иван Цао подтвердил намерение BYD продолжать работу по углублению технологий и расширению производственных мощностей. Это основано на принципе «Из Узбекистана — в Узбекистан».
Также руководство компании сообщило о планах расширения модельного ряда автомобилей, представленных в стране. В настоящее время рассматривается возможность вывода на рынок в Узбекистане кроссоверов Bao 5 и Bao 8 под суббрендом Fang Cheng Bao.
По прогнозам, эти автомобили могут появиться на рынке в конце 2025 года или в начале 2026 года. Аккумулятор Blade Battery, используемый в автомобилях BYD, в том числе в моделях, собираемых в Узбекистане, отличается высокой безопасностью и надежностью.
Он успешно прошел самые жесткие испытания на безопасность, известные как «mix test». В этом тесте батарея прокалывается металлическим предметом, имитируя короткое замыкание.
В отличие от многих аналогичных аккумуляторов, Blade Battery не воспламеняется и не взрывается.
Для рынка США официально представлена новая Toyota Crown модельного года 2027. Об этом сообщает One.uz. Известный японский автомобильный бренд сохранил технические основы модели, но доработал
Авто Сегодня, 02:58
Авто Сегодня, 01:56
Японский автоконцерн Honda объявил о новой стратегии развития с целью укрепления своих позиций на европейском рынке и улучшения показателей продаж. Об этом сообщает One.uz. Компания теперь
Авто 03:14, 25-07-2026
Авто 02:47, 25-07-2026
Авто 00:36, 25-07-2026
Британская компания Bentley, производитель роскошных автомобилей, представила неожиданный новинку для своей первой серийной электромобильной модели Torcal. Об этом сообщает One.uz. Инженеры,