BYD kompaniyasi yangi yetti o‘rinli gibrid krossoverini taqdim etadi
Mazkur yangi model o‘zining texnik imkoniyatlari va tashqi ko‘rinishi bilan dunyoga mashhur Land Rover Defender kabi yo‘ltanlamas avtomobillarga munosib raqobatchi bo‘lishi taxmin qilinmoqda. O‘lchamlari jihatidan yangi avtomobil Defender turkumidagi 110 va 130 modellari orasidagi bo‘shliqni to‘ldirishi kutilmoqda.
Ushbu yangilik haqida xalqaro nashrlar hamda nufuzli avtomobil ekspertlari xabar bermoqda. Ti7 deb nomlangan ushbu model BYD kompaniyasining eng so‘nggi texnologiyasi bo‘lmish DM-p gibrid tizimi bilan jihozlangan.
Tizim tarkibiga 1,5 litr hajmli turbodvigatel, ikkita kuchli elektr dvigatel hamda sig‘imi 35,6 kilovatt-soatga teng bo‘lgan litiy-temir-fosfat batareyasi kiritilgan. Ishlab chiqaruvchi taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, avtomobil joyidan qo‘zg‘alib, soatiga 100 kilometr tezlikka bor-yo‘g‘i 4,8 soniyada erishadi.
Shuningdek, krossover faqat elektr energiyasi yordamida 127 kilometrgacha masofani bosib o‘tish imkoniyatiga ega. Avtomobilning tashqi ko‘rinishi klassik to‘rt g‘ildiragi yetakchi bo‘lgan yo‘ltanlamaslar uslubida ishlangan.
Shuni ta’kidlash joizki, ushbu model Yevropa bozorida BYD brendi ostida sotilsa-da, aslida u Xitoy ichki bozorida Fangchengbao brendi ostida ishlab chiqariladigan mahsulotdir. Mutaxassislarning fikricha, Ti7 modeli mustahkam monokok konstruksiyaga ega bo‘lib, u asosan shahar sharoitida harakatlanishni xush ko‘ruvchi, biroq yo‘ltanlamas avtomobil uslubini qadrlovchi mijozlar uchun mo‘ljallangan.
Hozirgi vaqtda yangi avtomobilning aniq narxi rasman e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, u kompaniya qatoridagi eng qimmat va nufuzli modellardan biri bo‘lishi kutilmoqda. Katta ehtimol bilan, ushbu krossoverning ilk rasmiy namoyishi iyul oyida bo‘lib o‘tadigan nufuzli tezlik festivalida amalga oshiriladi.

BYD компания представляет новый семиместный гибридный кроссовер
BYD kompaniyasi yangi yetti o'rinli gibrid krossoverini taqdim etadiКомпания BYD планирует к концу текущего года запустить в массовое производство новый семиместный гибридный кроссовер. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что данная новая модель благодаря своим техническим возможностям и внешнему виду станет достойным конкурентом известным внедорожникам, таким как Land Rover Defender. По габаритам новый автомобиль, как ожидается, заполнит пустующую нишу между моделями Defender 110 и 130.
О этой новости сообщают международные издания и влиятельные автомобильные эксперты. Эта модель, названная Ti7, оснащена последней гибридной системой DM-p от компании BYD.
В состав системы входят турбодвигатель объёмом 1,5 литра, два мощных электродвигателя и литий-железо-фосфатный аккумулятор ёмкостью 35,6 киловатт-часа. Согласно данным производителя, автомобиль с места разгоняется до скорости 100 км/ч за 4,8 секунды.
Кроме того, кроссовер способен проехать на чистой электрической энергии до 127 километров. Внешний вид автомобиля выполнен в стиле классических внедорожников с четырьмя круглыми фарами.
Следует отметить, что хотя эта модель будет продаваться на европейском рынке под брендом BYD, на самом деле она производится для внутреннего рынка Китая под брендом Fangchengbao. По мнению специалистов, модель Ti7 имеет жёсткий монококовый кузов, ориентирован в основном на комфортное передвижение в городских условиях, но предназначена для тех, кто ценит стиль внедорожников.
На данный момент точная цена нового автомобиля официально не объявлена, однако ожидается, что она станет одной из самых дорогих и влиятельных моделей в линейке компании. С высокой вероятностью первый официальный показ этого кроссовера состоится на влиятельном фестивале скорости, который пройдёт в июле.
Выход этой модели на рынок поможет укрепить позиции компании BYD в сегменте премиальных автомобилей.