Kelajakda haydovchisiz harakatlanadigan avtomobillarning o‘zaro tezkor ma’lumot almashishini ta’minlashda beshinchi avlod tarmoqlari, ya’ni 5G texnologiyasi asosiy poydevor bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu yo‘nalishdagi yangiliklar va sohadagi o‘zgarishlar haqida xalqaro nashrlar muntazam ma’lumot berib bormoqda.
Biroq Shotlandiyaning Glazgo va Heriot-Vatt universitetlari tadqiqotchilari tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi izlanishlar kutilmagan texnik muammolarni o‘rtaga chiqardi. Olingan natijalarga ko‘ra, hatto eng ilg‘or va yuqori tezlikdagi aloqa tizimlari ham muayyan sharoitlarda kutilmagan uzilishlarga duch kelishi mumkinligi aniqlandi.
Bu esa to‘liq avtomatlashtirilgan transport vositalari xavfsizligi borasida yangi savollarni tug‘dirmoqda. Tadqiqot jarayonida ma’lum bo‘lishicha, yo‘llardagi piyodalar, boshqa harakatlanuvchi transport vositalari va turli obektlar simsiz signallarni bir necha soniyaga to‘sib qo‘yishi mumkin.
Bunday qisqa muddatli uzilishlar haydovchisiz boshqariladigan avtomobillarning o‘zaro aloqasiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Signalning yo‘qolishi tizimning favqulodda holatlarda tezkor qaror qabul qilish qobiliyatini pasaytirib, jiddiy xavf-hatarlarni keltirib chiqarishi ehtimoldan xoli emas.
Mutaxassislar ayniqsa transport oqimi yuqori bo‘lgan gavjum ko‘chalarda signal bloklanishi tizim barqarorligiga putur yetkazishidan xavotir bildirmoqdalar. Kelajakda avtonom transport vositalarini keng miqyosda joriy etish va yo‘l harakati xavfsizligini to‘liq ta’minlash uchun mazkur texnik kamchiliklarni bartaraf etish talab etiladi.
Hozirda muhandislar va olimlar aloqa sifatini har qanday sharoitda ham barqaror saqlab qolish imkonini beruvchi qo‘shimcha yechimlar ustida ish olib bormoqdalar. Zero, inson hayoti bilan bog‘liq bo‘lgan texnologiyalarda hatto bir soniyalik xatolikka ham yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi.

Беспроводные технологии связи играют важную роль в развитии современных транспортных систем, особенно в реализации интеллектуальных систем управления на дорогах. Об этом сообщил Zamin.uz.
В будущем обеспечение быстрого обмена данными между беспилотными автомобилями ожидается, что пятого поколения сети, то есть 5G-технология, станет основным драйвером. Международные издания регулярно предоставляют информацию о новинках и изменениях в этой области.
Однако недавние исследования, проведенные учеными из Глазго и Университета Герриот-Ватт в Шотландии, выявили непредвиденные технические проблемы. Согласно полученным результатам, даже самые передовые и высокоскоростные системы связи могут испытывать непредвиденные сбои при определенных условиях.
Это поднимает новые вопросы относительно безопасности полностью автоматизированных транспортных средств. По информации, полученной в ходе исследования, пешеходы на дорогах, другие движущиеся транспортные средства и различные объекты могут временно блокировать беспроводные сигналы на несколько секунд.
Такие кратковременные сбои негативно влияют на взаимосвязь беспилотно управляемых автомобилей. Потеря сигнала может снизить способность системы принимать быстрые решения в экстремальных ситуациях, что потенциально может привести к серьезным опасностям.
Специалисты особенно обеспокоены тем, что блокировка сигнала в густонаселенных районах с высокой интенсивностью движения может подорвать стабильность системы. В будущем для широкомасштабного внедрения автономных транспортных средств и полного обеспечения безопасности дорожного движения необходимо устранить эти технические недостатки.
В настоящее время инженеры и ученые работают над дополнительными решениями, которые обеспечат стабильное качество связи в любых условиях. В технологиях, связанных с безопасностью человеческой жизни, даже однозначная ошибка недопустима.