Hyundai natriy-ion akkumulyatorlarini AQShda muvaffaqiyatli sinovdan o'tkazdi
Ular Hyundai sigʻimi 210 A·ch bo'lgan yirik formatli elementlar hisobida tekshirildi. Sinov natijalari ko'rsatadi ki, bu akkumulyatorlar to'liq zaryadsizlanish chuqurligida ishlay oladi va -20 dan 60 darajagacha harorat oralig'ida ish qobiliyatini saqlaydi.
Xavfsizlik va samaradorlik afzalliklari Mutaxassislar yangi texnologiyaning asosiy afzalliklaridan birini yuqori xavfsizlik deb nomlaydi. Ekstremal sinov sharoitida issiqlik qochishi yoki zanjirli yong'iniga olib kelishi mumkin bo'lgan holatlar kuzatilmadi.
Bu batareyalarning yonmasligi va portlamasligini ko'rsatadi. Qo'shmasa, yuqori termal barqarorligi statsionar akkumulyator omborlarini (BESS) sezilarli darajada soddalashtiradi.
Shu sababdan kuchli konditsionerlar, suyuqlik bilan sovutish konturlari yoki boshqa energiya ko'p talab qiluvchi vositalar talab qilinmaydi. Ishlab chiqarish va iqtisodiyot jihatidan afzalliklar Natriy-ion texnologiyasi taqchilligi yuqori bo'lgan materiallardan voz kechish imkonini beradi.
Natriy litiyga qaraganda ancha keng tarqalgan va UNIGRID ishlanmasi nikel va kobaltga bog'liq emas. Bu ishlab chiqarish tannarxini pasaytirib, cheklangan ta'minot zanjirlariga qaramlikni kamaytiradi.
Mutaxassislar bayonotiga ko'ra, NCO elementlarining resursi dastlabki quvvatning 80 foizini saqlagan holda 30 000 tagacha siklni tashkil etadi. Bu statsionar tizimlarda taxminan 25 yillik ekspluatatsiyaga teng keladi.
Odatiy LFP-akkumulyatorlar bir necha ming siklga mo'ljallangan bo'lgani bilan taqqoslandirganda, bu ko'ra darajada uzunroq xizmat qiladi. Kelajakdagi rejalat va foydalanish sohalari Sinovlar muvaffaqiyatli yakunilangan so'ng, Hyundai alohida yacheykalarni sinovdan chiqarib, to'laqonli energiya saqlash tizimlarini yaratishga o'tmoqda.
Kelgusida bunday yig'uvchi qurilmalar Green Factory dasturi doirasida kompaniyaning dunyo bo'yab joylashgan korxonalarida o'rnatish rejalashtiriladi. Mazkur stansiyalar elektr energiyasini zaxiralash, korxonalardagi uzilishlarni bartaraf etish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan olinadigan quvvatdan samaraliroq foydalanish imkonini beradi.
Bu texnologiya energiya saqlash sohasida muvofiq, xavfsiz va iqtisodiy yechim sifatida kelajakda keng tarqalishi kutiladi.
Toyota Yevropa bozori uchun Corolla modelining yubiley seriyasini taqdim etdi
Yaponiyaning dunyoga mashhur Toyota kompaniyasi o‘zining eng ommabop modeli hisoblangan Corolla oilasining 60 yillik to‘yiga bag‘ishlangan maxsus yubiley seriyasini Yevropa bozori uchun rasman
AvtoKecha, 01:47
AvtoKecha, 01:01
Xiaomi kompaniyasi o‘zining yangi elektromobili chidamliligini isbotlash maqsadida g‘ayrioddiy va ekstremal sinov o‘tkazdi. Mazkur tajriba davomida brendning yangi
AvtoKecha, 00:35
Elektr avtomobillar ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘rinlarni egallab kelayotgan BYD kompaniyasi Xitoy bo‘ylab o‘ta tezkor quvvatlash stansiyalari tarmog‘ini kengaytirishda ulkan

Hyundai Motor Group, являющаяся автомобильной компанией, расположенной в Сеуле, сделала важный шаг в области систем хранения энергии. Об этом сообщает One.uz.
Компания совместно с американской компанией UNIGRID успешно завершила испытания натрий-ионных аккумуляторов. Ячейки на основе химии NCO (натрий-хром-оксид) прошли строгие тесты.
Они были проверены на крупных элементах формата с емкостью 210 А·ч. Результаты испытаний показывают, что эти аккумуляторы способны работать при полной глубине разряда и сохраняют работоспособность в диапазоне температур от -20 до 60 градусов.
Преимущества в безопасности и эффективности Эксперты называют одним из основных преимуществ новой технологии высокую безопасность. В экстремальных условиях испытаний не было зафиксировано случаев, которые могли бы привести к утечке тепла или цепной реакции возгорания.
Это демонстрирует негорючесть и невзрывоопасность батарей. Кроме того, их высокая термическая стабильность значительно упрощает стационарные аккумуляторные хранилища (BESS).
В связи с этим не требуются мощные системы кондиционирования, контуры жидкостного охлаждения или другие энергозатратные средства. Преимущества в производстве и экономике Технология натрий-ионных аккумуляторов позволяет отказаться от использования материалов с дефицитным сырьем.
Натрий распространены гораздо шире, чем литий, а разработка UNIGRID не зависит от никеля и кобальта. Это снижает производственные затраты и уменьшает зависимость от ограниченных цепочек поставок.
Согласно заявлению экспертов, ресурс элементов NCO составляет до 30 000 циклов при сохранении 80% начальной мощности. Для стационарных систем это эквивалентно примерно 25 годам эксплуатации.
В сравнении с обычными LFP-аккумуляторами, рассчитанными на несколько тысяч циклов, они служат значительно дольше. Будущие планы и сферы применения После успешного завершения испытаний Hyundai переходит от тестирования отдельных ячеек к созданию полноценных систем хранения энергии.
В будущем такие сборочные установки планируется устанавливать на предприятиях компании по всему миру в рамках программы Green Factory. Данные станции позволят запасать электроэнергию, устранять перебои на предприятиях и более эффективно использовать мощность, получаемую из возобновляемых источников энергии.
Ожидается, что эта технология в будущем получит широкое распространение как подходящее, безопасное и экономичное решение в области хранения энергии.