Face repchi Rossiyada jinoyat ishi bilan qidirilmoqda
Rossiyadagi siyosiy vaziyat san’atkorlar uchun tobora murakkablashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mashhur repchi Face, asl ismi Ivan Dremin, Rossiya Ichki ishlar vazirligi tomonidan jinoyat ishi doirasida qidiruvga berildi. Bu haqda «Mediazona» nashri xabar berdi.
Qidiruv qarori Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksiga asoslangan bo‘lsa-da, qaysi modda bo‘yicha ekani ochiqlanmadi. Face’ni aniqlash uchun uning yuzidagi taniqli tatuirovkalar, peshonasining o‘ng tomonidagi va ko‘z ostidagi yozuvlar alohida ta’kidlandi.
Qidiruvni Boshqirdistondagi navbatchi bo‘linma boshlagan, bu raqam avvalroq sobiq matbuot kotibi Rostislav Murzagulov qidiruvida ham ko‘rsatilgan. Murzagulov iyul oyida 8 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.
Rasmiylar uning Rossiya armiyasi haqidagi yolg‘on ma’lumotlar tarqatgani va «chet el agentlari» faoliyati tartibini buzgani uchun jazolanganini bildirgan. Face avval ham siyosiy bosimlarga duch kelgan.
Ukrainaga Rossiya bosqini boshlangach, u mamlakat armiyasining harakatlarini tanqid qilgan va bu sababdan Rossiyani tark etgan. 2022 yilda Rossiya Adliya vazirligi uni «chet el agenti» deb e’lon qilgan va uning musiqalari striming platformalaridan olib tashlangan.
TASS agentligi ma’lumotiga ko‘ra, Face’ga qarshi ochilgan jinoyat ishi «chet el agentlari» to‘g‘risidagi qonunni muntazam buzganlik bilan bog‘liq. Unga beshta ma’muriy jarima ham qo‘llangan.
Face Rossiyadagi eng mashhur va mustaqil ijodkorlardan biri hisoblanadi. Uning siyosiy va ijtimoiy masalalarga ochiq munosabati yoshlar orasida katta qiziqish uyg‘otgan.
Biroq, hozirda Rossiyada fikr erkinligi cheklanishi ortib bormoqda. Hozirda Face’ning aniq qayerda ekani haqida rasmiy ma’lumot yo‘q.
Ijtimoiy tarmoqlarda uning Yevropada ekanligi haqida gap-so‘zlar tarqalmoqda. Ushbu holat Rossiyada san’at va fikr erkinligining hozirgi vaziyatini ochiq ko‘rsatmoqda.

Face repchi в России разыскивается по уголовному делу
Политическая ситуация в России становится все более сложной для артистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный репер Face, настоящее имя Иван Дремин, был объявлен в розыск Министерством внутренних дел России в рамках уголовного дела. Об этом сообщает издание «Медиа зона».
Хотя решение о розыске основано на Уголовном кодексе Российской Федерации, не было раскрыто, по какой статье. Для идентификации Face были особо подчеркнуты его известные татуировки на лице, надписи на правой стороне лба и под глазами.
Розыск был начат дежурным подразделением в Башкортостане, этот номер ранее также фигурировал в розыске бывшего пресс-секретаря Ростислава Мурзагулова. Мурзагулов был лишен свободы на 8 лет в июле.
Официальные лица сообщили, что он был наказан за распространение ложной информации о российской армии и за нарушение порядка деятельности «иностранных агентов». Face уже сталкивался с политическим давлением.
После начала российского вторжения в Украину он критиковал действия армии страны и по этой причине покинул Россию. В 2022 году Министерство юстиции России объявило его «иностранным агентом», и его музыка была удалена со стриминговых платформ.
По данным агентства ТАСС, уголовное дело против Face связано с регулярными нарушениями закона о «иностранных агентах». Ему также были наложены пять административных штрафов.
Face считается одним из самых известных и независимых творцов в России. Его открытая позиция по политическим и социальным вопросам вызвала большой интерес среди молодежи.
Однако в настоящее время в России ограничение свободы слова усиливается. В настоящее время нет официальной информации о том, где именно находится Face.
В социальных сетях распространяются слухи о том, что он находится в Европе. Эта ситуация открыто демонстрирует текущее состояние искусства и свободы мысли в России.