Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar fonida Amerika diplomatiyasi yangi bosqichga qadam qo‘ydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSHning Isroildagi elchisi Mayk Xakabi 19 iyul kuni Ramallah sharqida joylashgan Taybe qishlog‘iga tashrif buyurdi. U yerda yahudiy ko‘chmanchilarning hujumidan zarar ko‘rgan fuqarolar va diniy jamoalar vakillari bilan uchrashdi.
Taybe asosan arab nasroniylari istiqomat qiladigan, tarixiy cherkovlari bilan mashhur hudud hisoblanadi. Yaqinda ushbu qishloqdagi eng qadimiy cherkovlardan biri vandallar tomonidan yoqib yuborilgan, bu esa keng jamoatchilikda katta shov-shuvga sabab bo‘lgan.
Elchi Xakabi voqeani ochiq-oydin terror va vandalizm deb baholadi. U ta’kidlashicha, din, millat yoki irqdan qat’i nazar, har qanday muqaddas joyni – cherkov, masjid yoki sinagogani tahqirlash insoniyatga va Xudoga qarshi jinoyatdir.
AQSH diplomati ushbu holatdan so‘ng Isroildagi barcha Amerika fuqarolarining xavfsizligini ta’minlash uchun chora ko‘rilayotganini va aybdorlarning jazolanishi uchun qat’iy talablar qo‘yilayotganini bildirdi. Mayk Xakabi qonun himoya organlarining faoliyati yetarli emasligi haqida ham fikr bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aybdorlar javobgarlikka tortilishi zarur va bu jarayonda ko‘z yumib bo‘lmaydi. Elchi Taybega tashrifi orqali nafaqat jabrlanganlar bilan birdamlikni namoyon qilish, balki voqea yuzasidan aniq ma’lumotlar to‘plash va xalqaro hamjamiyat e’tiborini mazkur muammoga qaratish niyatida ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, Mayk Xakabi yaqinda Isroil rasmiylarini xristian tashkilotlariga viza berishdan bosh tortgani uchun tanqid qilgan edi. Bu holat Taybedagi diniy hujumlar fonida yanada jiddiy tus oldi.
Elchi qishloqda insoniylik va adolat tamoyillarini ustuvor qilish uchun o‘z sa’y-harakatlarini kuchaytirishga va’da berdi. Natijada, Taybeda sodir bo‘lgan voqea xalqaro diplomatik maydonda ham keng aks sado berdi.
AQSH elchisining shaxsan tashrifi masalaning jiddiyligini yana bir bor ko‘rsatdi. Ekspertlar bu tashabbusni mintaqadagi dinlararo totuvlik va huquqiy javobgarlikni ta’minlash borasida muhim qadam deb baholamoqda.

Посол США осудил религиозные нападения на Тайбе
На фоне конфликтов на Ближнем Востоке американская дипломатия сделала шаг на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
Посол США в Израиле Майк Хакаби 19 июля посетил деревню Тайбе, расположенную к востоку от Рамаллы. Там он встретился с гражданами и представителями религиозных общин, пострадавшими от нападения еврейских поселенцев.
Тайбе считается районом, где в основном проживают арабские христиане, и известна своими историческими церквями. Недавно одна из самых древних церквей в этой деревне была сожжена вандалами, что вызвало большой общественный резонанс.
Посол Хакаби оценил происшествие как явный терроризм и вандализм. Он подчеркнул, что оскорбление любого священного места – церкви, мечети или синагоги – независимо от религии, нации или расы является преступлением против человечества и Бога.
Американский дипломат сообщил, что после этого инцидента принимаются меры для обеспечения безопасности всех американских граждан в Израиле и выдвигаются строгие требования к наказанию виновных. Майк Хакаби также высказал мнение о том, что деятельность правоохранительных органов недостаточна.
По его словам, виновные должны быть привлечены к ответственности, и в этом процессе нельзя закрывать глаза. Посол отметил, что его визит в Тайбе направлен не только на проявление солидарности с пострадавшими, но и на сбор конкретной информации о происшествии и привлечение внимания международного сообщества к данной проблеме.
Кроме того, Майк Хакаби недавно подверг критике израильских официальных лиц за отказ в выдаче виз христианским организациям. Эта ситуация приобрела еще более серьезный характер на фоне религиозных нападений в Тайбе.
Посол пообещал усилить свои усилия для приоритета принципов человечности и справедливости в деревне. В результате происшествие в Тайбе также получило широкий резонанс на международной дипломатической арене.
Личное посещение послом США еще раз подчеркнуло серьезность проблемы. Эксперты оценивают эту инициативу как важный шаг к обеспечению межрелигиозного согласия и правовой ответственности в регионе.