Amerika Qo‘shma Shtatlarining Nyu-York shtatidagi tibbiyot muassasasida yuz bergan fojia ko‘pchilikni hayratda qoldirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vestberi shahrida joylashgan xususiy klinikalardan birida 61 yoshli erkak magnit-rezonans tomografiya (MRT) apparati tomonidan tortib olinib, og‘ir jarohatlar olib, hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda ABC telekanali xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, qurbon mazkur klinikaning bemori emas, balki bir tanishini kuzatib kelgan fuqaro bo‘lgan. U ruxsatsiz ravishda ko‘rik xonasiga kirib, bo‘ynida temir zanjir bilan bo‘lgan.
Ishlayotgan MRT apparati magnit maydon ta’sirida unga reaksiya qilib, uni yerga yiqitgan va og‘ir jarohatlar yetkazgan. Nassau okrugi politsiyasi ta’kidlashicha, MRT xonasiga metall buyumlar bilan kirish qat’iyan taqiqlangan.
Yuqori magnit maydoni kichik metall detal ham jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin. WABC telekanali xabariga ko‘ra, klinika xodimlari zudlik bilan yordamga shoshilgan, ammo shifokorlar harakatiga qaramay, erkakni hayotga qaytarishning imkoni bo‘lmagan.
U shifoxonaga yetkazilishidan avval vafot etgani aniqlangan. Ushbu voqea AQSHdagi tibbiyot muassasalarida xavfsizlik protokollarining qanchalik muhim ekanini yana bir bor ko‘rsatdi.
Hozirda klinikada ichki xizmat tekshiruvi o‘tkazilmoqda. MRT xonasiga kirishdagi nazoratning zaifligi va xodimlarning e’tiborsizligi ham sinchkovlik bilan o‘rganilmoqda.
Tibbiyot mutaxassislari odamlarni ayniqsa magnit-rezonans tomografiya xizmatlari ko‘rsatilayotganda temir buyumlardan butunlay voz kechishga chaqirmoqda. Shu bilan birga, ushbu fojia ortidan AQSHda klinika va shifoxonalarda MRT xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yangi qoidalar joriy etilishi ehtimoli ko‘rilmoqda.

В Нью-Йорке произошла авария на аппарате МРТ
Трагедия, произошедшая в медицинском учреждении штата Нью-Йорк, США, удивила многих. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частной клинике, расположенной в городе Вестбери, 61-летний мужчина был втянут в магнитно-резонансный томограф (МРТ), получил тяжелые травмы и скончался. Об этом сообщает телеканал ABC.
Как стало известно, жертва не была пациентом данной клиники, а была гражданином, который пришел с визитом к знакомому. Он без разрешения вошел в кабинет обследования с железной цепью на шее.
Работающий аппарат МРТ отреагировал на магнитное поле и сбросил его на землю, нанеся тяжелые травмы. Полиция округа Нассау подчеркивает, что вход в кабинет МРТ с металлическими предметами строго запрещен.
Высокое магнитное поле может представлять серьезную опасность даже для небольших металлических деталей. По информации телеканала WABC, сотрудники клиники срочно поспешили на помощь, но, несмотря на усилия врачей, мужчину не удалось вернуть к жизни.
Он скончался до того, как был доставлен в больницу. Этот инцидент еще раз продемонстрировал, насколько важны протоколы безопасности в медицинских учреждениях США.
В настоящее время в клинике проводится внутреннее расследование. Также тщательно изучаются недостатки контроля при входе в кабинет МРТ и небрежность сотрудников.
Медицинские специалисты призывают людей полностью отказаться от металлических предметов, особенно во время проведения услуг магнитно-резонансной томографии. В то же время после этой трагедии рассматривается возможность введения новых правил для обеспечения безопасности МРТ в клиниках и больницах США.