Germaniya va Britaniya mudofaa hamkorligini kuchaytirmoqda
Germaniya kansleri Fridrix Mers BBC Today dasturiga bergan intervyusida ochiq va aniq fikrlarni bildirdi. U nafaqat Germaniya, balki butun Yevropa uchun muhim o‘zgarishlar boshlanishini ta’kidladi.
Kansler Mers Rossiya tahdidini jiddiy va haqiqiy deb atadi. Unga ko‘ra, bu tahdid faqat Ukrainaga emas, balki Yevropaning tinchligi va siyosiy mustaqilligiga ham qaratilgan.
Mers Londonda Germaniya va Buyuk Britaniya o‘rtasida mudofaa bo‘yicha keng qamrovli shartnoma imzolash uchun bo‘lgan uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilishini bildirdi. Kansler saylov kampaniyasi davomida Ukrainani qat’iy qo‘llab-quvvatlab kelgan va lavozimga kirishganidan keyin bir necha kun o‘tib Britaniya hamda Fransiya rahbarlari bilan Kiyevga safar qilgan edi.
U lavozimga kirishishdan oldin Germaniya konstitutsiyasiga o‘zgartirish kiritish va mudofaa xarajatlarini sezilarli darajada oshirishga erishdi. Mersning so‘zlariga ko‘ra, Germaniya mudofaasi “nima kerak bo‘lsa, shuni qilish” tamoyiliga o‘tmoqda.
Hozircha armiyaning kuchi yetarli emas, shuning uchun uni mustahkamlash uchun katta mablag‘ ajratilmoqda. Kansler Amerika rahbariyatining Yevropa xavfsizligiga oid tanqidlarga ham munosabat bildirdi.
U ilgari Yevropa “quyon” kabi bo‘lganini, hozir esa vaziyat tubdan o‘zgarganini qayd etdi. Amerika hamkorlari Yevropadan ko‘proq harakat kutmoqda va bugun Yevropa ham bunga intilmoqda.
AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vensning Myunxen xavfsizlik konferensiyasidagi Yevropa mudofaasiga yetarli sarmoya kiritmayotgani haqidagi fikrlari katta ta’sir ko‘rsatdi. Mers AQSH prezidenti bilan bir necha bor uchrashganini va muntazam muloqotda ekanligini bildirdi.
U Amerika siyosatida Yevropaning o‘rni so‘nggi yillarda pasayganini ochiq tan oldi. Shuning uchun Yevropa mamlakatlari o‘z mudofaasi va xavfsizligi uchun katta javobgarlikni o‘z zimmalariga olishi zarur.
Hozirda Germaniya, Buyuk Britaniya va Fransiya “uchburchak” xavfsizlik ittifoqini mustahkamlash ustida faol ishlamoqda. Yaqinda imzolangan Germaniya va Buyuk Britaniya do‘stlik shartnomasi Yevropada yangi siyosiy va mudofaa sahifasini ochmoqda.
Tahlilchilarga ko‘ra, Yevropa tarixda ilk bor mudofaada AQSHga to‘liq tayanishni to‘xtatib, o‘z investitsiyalarini oshirmoqda. Germaniyaning tashabbusi bu jarayonga katta hissa qo‘shmoqda.
Natijada, Yevropa xavfsizligida yangi davr boshlanmoqda. Endi hech kim “quyon” bo‘lib yurmaydi.
Kansler Mers Yevropa xavfsizligida yangi yo‘nalish ochilishini rasman e’lon qildi. Bu o‘zgarishlar mintaqada siyosiy muvozanat va xavfsizlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Германия и Британия усиливают оборонное сотрудничество
Канцлер Германии Фридрих Мерс в интервью программе BBC Today высказал открытые и четкие мысли. Он подчеркнул, что начинаются важные изменения не только для Германии, но и для всей Европы.
Канцлер Мерс назвал угрозу со стороны России серьезной и реальной. По его словам, эта угроза направлена не только против Украины, но и против мира и политической независимости Европы.
Мерс заявил, что на встрече в Лондоне по подписанию всеобъемлющего оборонного соглашения между Германией и Великобританией сотрудничество между двумя странами поднимается на новый уровень. Канцлер на протяжении своей предвыборной кампании активно поддерживал Украину и через несколько дней после вступления в должность посетил Киев вместе с лидерами Великобритании и Франции.
Перед вступлением в должность он добился внесения изменений в конституцию Германии и значительного увеличения оборонных расходов. По словам Мерса, Германия переходит к принципу "делать все, что необходимо" в области обороны.
Пока что мощностей армии недостаточно, поэтому выделяются большие средства для ее укрепления. Канцлер также прокомментировал критику со стороны американского руководства по вопросам безопасности в Европе.
Он отметил, что ранее Европа была "кроликом", а сейчас ситуация кардинально изменилась. Американские партнеры ожидают от Европы большего, и сегодня Европа стремится к этому.
Высказывания вице-президента США Джей Ди Вэнса на Мюнхенской конференции по безопасности о том, что Европа недостаточно инвестирует в свою оборону, оказали большое влияние. Мерс сообщил, что встречался с президентом США несколько раз и поддерживает регулярный диалог.
Он открыто признал, что роль Европы в американской политике в последние годы снизилась. Поэтому странам Европы необходимо взять на себя большую ответственность за свою оборону и безопасность.
В настоящее время Германия, Великобритания и Франция активно работают над укреплением "треугольного" оборонного альянса. Недавно подписанное соглашение о дружбе между Германией и Великобританией открывает новую страницу в политике и обороне Европы.
По мнению аналитиков, Европа впервые в истории прекращает полностью полагаться на США в обороне и увеличивает свои инвестиции. Инициатива Германии вносит большой вклад в этот процесс.
В результате в Европе начинается новая эпоха безопасности. Теперь никто не будет "кроликом".
Канцлер Мерс официально объявил о начале нового направления в безопасности Европы. Эти изменения будут способствовать укреплению политического баланса и безопасности в регионе.