Gansuda bog‘chada yuzlab bolalar zaharlanishi aniqlandi
Xitoyning Gansu viloyatidagi Tianshui shahrida joylashgan Brownstone Peixin bog‘chasida yuzlab bolalar zaharlanishi holati aniqlanib, jiddiy tergov ishlari boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 230 dan ortiq bola sanoat bo‘yoqlari qo‘shilgan taomlarni iste’mol qilganidan keyin zaharlangan. Bu holat mamlakatda maktab va bog‘chalarda oziq-ovqat xavfsizligi masalasida eng katta fosh etishlardan biri sifatida baholandi.
Viloyat partiya qo‘mitasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda taomlar tayyorlashda xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmagani, shuningdek, voqeani yashirishga urinishlar, pora berish va test natijalarini o‘zgartirish harakatlari aniqlangan. Bog‘cha direktori bolalar sonini ko‘paytirish maqsadida taomlarning ko‘rinishini yorqinroq qilish uchun sanoat bo‘yoqlaridan foydalanishni buyurgan.
Oshpaz esa onlayn do‘kondan maxsus bo‘yoqlar olib, ularni taomlarga qo‘shgan. Ushbu bo‘yoqlarda iste’mol uchun yaroqsizligi haqida ogohlantirish yozuvi bo‘lsa-da, u e’tiborga olinmagan.
Tahlillar natijasida qo‘rg‘oshin miqdori me’yordan 400 ming barobar ko‘p bo‘lgan zaharli modda aniqlangan. Dastlab 235 bola shifoxonaga yotqizilib, ularda qorin og‘rig‘i, ko‘ngil aynishi va tishlarning qorayishi kabi alomatlar kuzatilgan.
Yakuniy tekshiruvlar natijasida jami 247 bola va ba’zi xodimlarning qonida qo‘rg‘oshin darajasi me’yordan yuqori bo‘lgani ma’lum bo‘ldi. Bog‘cha direktori va 5 nafar xodim zaharli moddalardan foydalanishda ayblanib hibsga olindi.
Shuningdek, maktab, shifoxona va mahalliy hokimiyatdagi 27 nafar xodimga nisbatan intizomiy surishtiruv boshlandi. Tekshiruv jarayonida sanitariya-epidemiologiya nazorati markazi va shifoxona laboratoriyalarida ko‘plab kamchiliklar aniqlangan.
Sinov namunalari noto‘g‘ri olingan, natijalar soxtalashtirilgan. Mahalliy ta’lim boshqarmasi ham bu voqeada jiddiy ayblovlarga duch keldi.
Xususiy bog‘chalarda ikki yildan beri sanitariya va oziq-ovqat xavfsizligi tekshiruvlari o‘tkazilmagan, bog‘cha esa litsenziyasiz faoliyat yuritgani aniqlangan. Ayrim mansabdorlar bog‘cha va investorlardan manfaatdor bo‘lib, poraxo‘rlikda gumon qilinmoqda.
Yuqori darajadagi korrupsiyaga qarshi idora hukumat va shifoxona mansabdorlariga nisbatan surishtiruv boshladi. Hozirda barcha bolalar davolandi, faqat bittasi davolanishni davom ettirmoqda.
Birinchi davolash bosqichida qondagi qo‘rg‘oshin miqdori o‘rtacha 40 foizga kamaygan. Viloyat hokimiyati va partiya qo‘mitasi ota-onalardan chuqur afsusdalik bildirdi.
Maqola e’lon qilinishi bilan bog‘cha oldida ota-onalar tomonidan katta norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Politsiya va ota-onalar vakillari o‘rtasida tortishuvlar yuzaga kelib, yo‘llar vaqtincha to‘sib qo‘yildi.
Ba’zi videolarda kuch ishlatish holatlari aks etgan. Ota-onalar “Zo‘ravonlarni topshiring!” deb talab qilishmoqda.

В Гансуде в детском саду было зафиксировано отравление сотен детей
В городе Тяньшуй, расположенном в провинции Ганьсу, Китай, зафиксированы случаи отравления сотен детей в детском саду Brownstone Peixin, и начато серьезное расследование. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, более 230 детей отравились после употребления пищи, в которую были добавлены промышленные красители. Этот случай был оценен как одно из самых крупных разоблачений вопросов безопасности пищевых продуктов в школах и детских садах страны.
В ходе проверки, проведенной партийным комитетом провинции, было установлено, что не соблюдались правила безопасности при приготовлении пищи, а также были выявлены попытки скрыть инцидент, подкуп и попытки изменить результаты тестов. Директор детского сада приказал использовать промышленные красители для улучшения внешнего вида блюд с целью увеличения числа детей.
Повар приобрел специальные красители в интернет-магазине и добавил их в блюда. Несмотря на то, что на этих красителях была предупреждающая надпись о непригодности для употребления, она была проигнорирована.
В результате анализов было выявлено, что уровень свинца в токсичном веществе превышал норму в 400 тысяч раз. Первоначально 235 детей были госпитализированы, у них наблюдались симптомы, такие как боли в животе, тошнота и потемнение зубов.
По итогам окончательных проверок было установлено, что уровень свинца в крови 247 детей и некоторых сотрудников был выше нормы. Директор детского сада и 5 сотрудников были арестованы по обвинению в использовании токсичных веществ.
Кроме того, в отношении 27 сотрудников школы, больницы и местной администрации начато дисциплинарное расследование. В ходе проверки в центрах санитарно-эпидемиологического контроля и лабораториях больницы было выявлено множество недостатков.
Образцы для тестирования были взяты неправильно, результаты были подделаны. Местное управление образования также столкнулось с серьезными обвинениями в этом инциденте.
В частных детских садах проверки санитарии и безопасности пищевых продуктов не проводились в течение двух лет, и было установлено, что детский сад работал без лицензии. Некоторые должностные лица подозреваются в коррупции, имея интересы в детском саду и среди инвесторов.
Антикоррупционное управление начало расследование в отношении чиновников правительства и больницы. В настоящее время все дети были вылечены, только один продолжает лечение.
На первом этапе лечения уровень свинца в крови снизился в среднем на 40 процентов. Провинциальная администрация и партийный комитет выразили глубокое сожаление родителям.
С момента публикации статьи перед детским садом прошли массовые акции протеста родителей. Между полицией и представителями родителей возникли столкновения, и дороги были временно заблокированы.