Yaqin Sharqdagi siyosiy vaziyat yana jiddiy e’tiborni o‘ziga tortmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroilning sobiq mudofaa vaziri Benni Gantz yaqinda bergan bayonotida mintaqadagi murakkab geosiyosiy muvozanatga yangi bosim qo‘shdi. U Eron hukumatini nafaqat Isroil, balki butun mintaqaviy barqarorlik uchun jiddiy tahdid deb atadi.
Gantz Islom Respublikasining yadroviy qurolga ega bo‘lishi xavfi mutlaqo qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, avvalgi zarbalar to‘g‘ri qaror bo‘lgan va agar Eron o‘z yadroviy dasturidan voz kechmasa, Isroil yana harbiy choralar ko‘rishga majbur bo‘ladi.
Gantzning fikricha, Tehronni yadroviy faoliyatni to‘xtatishga tinch yo‘l bilan bosim o‘tkazish eng maqbul usuldir, biroq bu usul hozircha samara bermayapti. Shu sababli harbiy choralar yana kun tartibiga qaytishi mumkin.
Bunday bayonotlar Eron bilan xalqaro hamjamiyat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirishi ehtimoli mavjud. Isroil siyosatchilarining qattiq so‘zlari mamlakat ichki siyosiy muhitini ham keskinlashtirmoqda.
Shu bilan birga, AQSH va Yevropa davlatlari hozircha ehtiyotkorlik bilan vaziyatni kuzatmoqda. Lekin bu kabi gap-so‘zlar Vashingtonning Tehron bilan muzokaralariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Benni Gantzning chiqishi Isroil xavfsizlik strategiyasi bo‘yicha yangi muhokamalarni boshlab berishi kutilmoqda. Chunki Eron yadroviy salohiyati masalasi nafaqat mintaqaviy barqarorlik, balki xalqaro munosabatlar uchun ham muhim omil hisoblanadi.

Бенни Ганц предупредил о ядерной угрозе Ирана
Политическая ситуация на Ближнем Востоке снова привлекает серьезное внимание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший министр обороны Израиля Бенни Ганц в недавнем заявлении добавил новое давление на сложный геополитический баланс в регионе. Он назвал правительство Ирана серьезной угрозой не только для Израиля, но и для всей региональной стабильности.
Ганц подчеркнул, что риск обладания ядерным оружием Исламской Республикой абсолютно неприемлем. По его словам, предыдущие удары были правильным решением, и если Иран не откажется от своей ядерной программы, Израиль снова будет вынужден принимать военные меры.
По мнению Ганца, наиболее оптимальным способом давления на Тегеран для прекращения ядерной деятельности является мирный путь, однако этот метод пока не приносит результатов. Поэтому военные меры могут снова вернуться в повестку дня.
Подобные заявления могут еще больше усложнить отношения между Ираном и международным сообществом. Жесткие слова израильских политиков также обостряют внутреннюю политическую обстановку в стране.
В то же время США и европейские страны пока осторожно следят за ситуацией. Однако такие высказывания могут повлиять на переговоры Вашингтона с Тегераном.
Выступление Бенни Ганца ожидается как начало новых обсуждений по безопасности Израиля. Поскольку вопрос ядерного потенциала Ирана является важным фактором не только для региональной стабильности, но и для международных отношений.