Eron bo‘ylab kuchli issiqlik to‘lqini hayotni to‘xtatdi
Eronda yuzaga kelgan favqulodda va o‘ta kuchli issiqlik to‘lqini butun mamlakatda hayot faoliyatini jiddiy buzmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi kunlarda ayrim hududlarda harorat 50 darajagacha ko‘tarilib, bu xavfli ob-havo sharoiti suv va elektr ta’minotida katta uzilishlarga sabab bo‘lmoqda. Mahalliy manbalarning ma’lumot berishicha, 23 iyul kuni mamlakatning bir qator viloyatlarida barcha davlat muassasalari va banklar vaqtincha yopilgan.
Rasmiylar bunday chorani g‘ayritabiiy issiqlik va suv-energetika inqirozi tufayli qabul qilishga majbur bo‘lgan. Odatdagidan ancha yuqori harorat sharoitida aholida sog‘liq bilan bog‘liq muammolar, elektr quvvati hamda ichimlik suvi ta’minotida uzilishlar yuzaga kelgan.
Eronning turli hududlarida davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkonsiz bo‘lib, aholining aksariyati uyda qolishga majbur bo‘lmoqda. EtemadOnline agentligi ma’lumotiga ko‘ra, quyidagi viloyatlarda davlat muassasalari va banklar vaqtincha faoliyatini to‘xtatgan: Tehron, Xuziston, Kirmonshoh, Markaziy, Siston va Baluchiston, Hormozgan, Ilom hamda Qum.
Mahalliy rasmiylar aholiga ehtiyotkorlik bilan harakat qilishni, imkon qadar uyda qolishni va suv hamda elektr energiyasidan tejamkorlik bilan foydalanishni tavsiya qilmoqda. Bunday issiqlik to‘lqinlari natijasida nafaqat davlat idoralari, balki maktablar va tibbiyot muassasalari ham faoliyatini to‘xtatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Mutasaddilarning ma’lum qilishicha, ushbu holat barqarorlashguncha favqulodda choralar davom etadi va fuqarolarga zarur yordam ko‘rsatiladi. Erondagi bu ekologik inqiroz xalqaro mutaxassislar va atrof-muhit faollari e’tiborini ham jalb qilmoqda.

Сильная волна жары по всему Ирану остановила жизнь
Чрезвычайная и крайне сильная волна жары, возникшая в Иране, серьезно нарушает жизнедеятельность по всей стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние дни в некоторых регионах температура поднялась до 50 градусов, что приводит к серьезным перебоям в водоснабжении и электроснабжении. По данным местных источников, 23 июля во многих провинциях страны все государственные учреждения и банки временно закрыты.
Официальные лица были вынуждены принять такие меры из-за аномальной жары и кризиса в водно-энергетическом секторе. В условиях значительно повышенной температуры у населения возникают проблемы со здоровьем, а также перебои в электроснабжении и обеспечении питьевой водой.
В различных регионах Ирана предоставление государственных услуг стало невозможным, и большинство населения вынуждено оставаться дома. По данным агентства EtemadOnline, в следующих провинциях государственные учреждения и банки временно приостановили свою деятельность: Тегеран, Хузестан, Кирманшах, Центральный, Систан и Белуджистан, Хормозган, Илам и Кум.
Местные власти рекомендуют населению действовать осторожно, по возможности оставаться дома и экономно использовать воду и электроэнергию. Подчеркивается, что в результате таких волн жары могут приостановить свою деятельность не только государственные учреждения, но и школы и медицинские учреждения.
По словам ответственных лиц, эти меры будут продолжаться до стабилизации ситуации, и гражданам будет оказана необходимая помощь. Этот экологический кризис в Иране также привлекает внимание международных экспертов и экологических активистов.