Amerika Qo‘shma Shtatlari va Ukraina o‘rtasidagi harbiy hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
BAE Systems Land & Armaments LP kompaniyasi Bradley jangovar mashinalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish va ularni to‘liq jangovar holatga keltirish uchun 9 million dollarlik shartnoma imzoladi. Ushbu mablag‘ 2025-moliya yili uchun Ukraina xavfsizlik tashabbusi doirasida sarflanadi.
Garchi shartnoma hajmi katta bo‘lmasa-da, bu Donald Trampning ikkinchi prezidentlik davrida Ukrainaga berilgan ilk rasmiy harbiy yordam hisoblanadi. Ukraina xavfsizligini ta’minlash maqsadida 2022 va 2023 yillarda AQSH tomonidan jami 18 milliard dollar ajratilgan.
2024 yilda esa yangi harbiy paket uchun 13,77 milliard dollar mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Yangi shartnoma va yordam paketi Vashington hamda Kiyev o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.
AQSH Ukrainaga sodiqligini yana bir bor tasdiqlamoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp ma’muriyati yaqinda Ukrainaga qo‘shimcha milliardlab dollarlik harbiy yordam berish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda.
Bu yordam Rossiyaning so‘nggi dron va raketa hujumlariga javob sifatida ham baholanmoqda. Shuningdek, Tramp birinchi marta AQSH Kongressining roziligisiz Prezident farmoni asosida Ukrainaga qurol-yarog‘ yuborishga qaror qilgan.
Yangi yordam paketida Patriot raketalari, HIMARS tizimlari uchun GMLRS snaryadlari va o‘rta masofali raketalar mavjud bo‘ladi. Tramp Putindan noqulaylik sezganini va NATO bilan birgalikda Kiyevga qurol yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishganini ta’kidlagan.
Xulosa qilib aytganda, Amerika siyosatidagi o‘zgarishlar va tashqi siyosatdagi yangi yo‘nalishlar Ukrainaga harbiy yordam ko‘rsatishda yangi davrni boshlab berdi. 9 million dollarlik shartnoma ikki davlat munosabatlarida yangi tendensiya sifatida qabul qilinmoqda va kelajakda yirik yordam paketlari uchun asos yaratishi kutilmoqda.
AQSH va Ukraina o‘rtasidagi strategik sheriklik nafaqat mudofaa sohasida, balki xalqaro barqarorlik uchun ham muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.

США оказали Украине военную помощь в размере 9 миллионов
Военное сотрудничество между Соединенными Штатами Америки и Украиной вышло на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания BAE Systems Land & Armaments LP подписала контракт на 9 миллионов долларов на техническое обслуживание боевых машин Bradley и их приведение в полную боевую готовность. Эти средства будут использованы в рамках инициативы по безопасности Украины на 2025 финансовый год.
Хотя объем контракта не велик, это первая официальная военная помощь, предоставленная Украине во время второго президентского срока Дональда Трампа. Для обеспечения безопасности Украины в 2022 и 2023 годах США выделили в общей сложности 18 миллиардов долларов.
В 2024 году планируется выделить 13,77 миллиарда долларов на новый военный пакет. Новый контракт и пакет помощи имеют важное значение для укрепления стратегического партнерства между Вашингтоном и Киевом.
США еще раз подтверждают свою приверженность Украине. По данным, администрация Трампа недавно рассматривает возможность предоставления дополнительной военной помощи Украине на миллиарды долларов.
Эта помощь также рассматривается как ответ на последние удары России с использованием дронов и ракет. Кроме того, Трамп впервые решил отправить оружие в Украину на основании президентского указа без согласия Конгресса США.
В новом пакете помощи будут ракеты Patriot, снаряды GMLRS для систем HIMARS и ракеты средней дальности. Трамп подчеркнул, что почувствовал дискомфорт от Путина и достиг соглашения о поставках оружия в Киев совместно с НАТО.
В заключение, изменения в американской политике и новые направления внешней политики открыли новую эру военной помощи Украине. Контракт на 9 миллионов долларов рассматривается как новая тенденция в отношениях между двумя государствами и ожидается, что он создаст основу для крупных пакетов помощи в будущем.
Стратегическое партнерство между США и Украиной имеет важное значение не только в области обороны, но и для международной стабильности.