Bu topilma Rossiyalik olimlar tomonidan amalga oshirilgan "Arktik suzuvchi universitet-2025" ekspeditsiyasi doirasida aniqlandi. Ekspeditsiya Arktikadagi iqlim o‘zgarishlarini o‘rganishga qaratilgan.
So‘nggi yigirma yil ichida Vilchek orolidagi muzlik ikki qismga bo‘lingan va avval muzlik ostida yotgan yerlar ochilgan. Okean yaqinidagi dengiz terassasidan topilgan suyaklar ba’zi joylarda juda yaxshi saqlangan.
Bu holat abadiy muz yerlarining ta’siri bilan izohlanadi. Tadqiqotchilar ushbu topilma orqali so‘nggi ming yilliklarda dengiz sathining o‘zgarishini o‘rganmoqda.
Institut vakili Nikita Demidovning ta’kidlashicha, bunday kashfiyotlar nafaqat Arktikadagi o‘tmishdagi ekologik holatni tiklashga yordam beradi, balki kelajakdagi iqlim o‘zgarishlarini prognoz qilish uchun muhim ma’lumotlar beradi. Arktikadagi muzliklarning erishi ilm-fan sohasida yangi imkoniyatlar ochib, iqlim o‘zgarishlarini chuqurroq tushunishga xizmat qilmoqda.

В Арктике найдены тысячелетние кости китов
На острове Вильчек архипелага Франца Иосифа, расположенного в Арктике, были найдены кости китов, которые жили тысячи лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта находка была сделана в рамках экспедиции "Арктический плавающий университет-2025", проведенной российскими учеными. Экспедиция направлена на изучение изменений климата в Арктике.
За последние двадцать лет ледник на острове Вильчек раскололся на две части, и открылись ранее скрытые земли под льдом. Кости, найденные на морской террасе рядом с океаном, в некоторых местах очень хорошо сохранились.
Это явление объясняется воздействием вечной мерзлоты. Исследователи изучают изменения уровня моря за последние тысячи лет на основе этой находки.
По словам представителя института Никиты Демидова, такие открытия помогают не только восстановить экологическое состояние прошлого в Арктике, но и предоставляют важные данные для прогнозирования будущих изменений климата. Таяние ледников в Арктике открывает новые возможности в науке и способствует более глубокому пониманию изменений климата.