Ukraina havo kuchlari seshanba kuni kechqurun mamlakat g‘arbida Mirage 2000 turidagi qiruvchi samolyot bilan yuzaga kelgan aviatsiya hodisasi haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Parvoz paytida samolyotda texnik nosozlik yuzaga kelgan. Rasmiy bayonotga ko‘ra, uchuvchi katapultani faollashtirib, o‘z hayotini saqlab qolgan.
Uning ahvoli barqaror, yerda jabrlanganlar yo‘q. Voqea aynan qaysi hududda ro‘y bergani aniq ko‘rsatilmagan bo‘lsa-da, mahalliy ommaviy axborot vositalari falokat Volin viloyatida sodir bo‘lganini bildiradi.
Ukraina havo kuchlari vakili, polkovnik Yuriy Ignatning so‘zlariga ko‘ra, uchuvchi samolyotni boshqarish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan, ammo barcha imkoniyatlardan foydalanib, samolyotni aholi yashaydigan hududlardan uzoqroq, kimsasiz joyga yo‘naltirgan. Hozirda maxsus komissiya hodisa sabablarini aniqlash uchun ish olib bormoqda.
Ukraina havo kuchlari bildirishicha, bunday texnik nosozliklar aviatsiya sohasida vaqti-vaqti bilan yuzaga keladi. Ekspertlar xavfsizlik me’yorlari va texnik nazoratni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqda.
Mirage 2000 samolyotidagi texnik muammo uchuvchining yuqori malakasi va tezkor qarorlari tufayli jiddiy oqibatlarga olib kelmadi. Ushbu hodisa aviatsiya xavfsizligi hamda texnik xizmat ko‘rsatish masalalariga alohida e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Украине произошла техническая неисправность на самолете Mirage 2000
Военные воздушные силы Украины во вторник вечером сообщили о авиационном инциденте с истребителем Mirage 2000 на западе страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время полета на самолете произошла техническая неисправность. Согласно официальному заявлению, пилот активировал катапультирование и спас свою жизнь.
Его состояние стабильное, на земле пострадавших нет. Хотя точное место происшествия не указано, местные средства массовой информации сообщают, что катастрофа произошла в Волынской области.
По словам представителя Военно-воздушных сил Украины, полковника Юрия Игната, пилот лишился возможности управлять самолетом, но, используя все доступные возможности, направил самолет подальше от населенных пунктов, в безлюдное место. В настоящее время специальная комиссия проводит работу по установлению причин инцидента.
Военно-воздушные силы Украины сообщают, что такие технические неисправности время от времени возникают в авиационной сфере. Эксперты подчеркивают необходимость усиления норм безопасности и технического контроля.
Техническая проблема на самолете Mirage 2000 не привела к серьезным последствиям благодаря высокой квалификации пилота и его оперативным решениям. Этот инцидент еще раз подчеркнул необходимость особого внимания к вопросам авиационной безопасности и технического обслуживания.