Buyuk Britaniyada DNK natijasi soxtalashtirildi
Buyuk Britaniyada bir erkak laboratoriya xodimi bilan hamkorlik qilib, o‘z qizi ekanligini inkor etish maqsadida DNK tahlilini soxtalashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu yo‘l bilan 125 ming dollar miqdoridagi aliment to‘lovidan qochishga harakat qildi. Bu haqda Pravilamag nashri xabar berdi.
Voqea 31 yoshli Chelsi Millerning farzandi tug‘ilgach, uning turmush o‘rtog‘i Sheldon tomonidan tashlab ketilishi bilan boshlandi. Bir necha kun o‘tib, Sheldon bolaning otasi ekanligini inkor qilib, DNK tahlilini talab qildi.
Chelsi Miller bunga rozi bo‘ldi, chunki u farzandining otasini aniq bilardi. Ammo tahlil natijalari kutilmaganda Sheldon bolaning biologik otasi emasligini ko‘rsatdi.
Bu natijaga shubha qilgan Chelsi Sheldonning onasidan DNK namunasi olib, tekshiruv o‘tkazdi. Natijalar qizaloq haqiqatan ham uning nabirasi ekanini isbotladi.
Qo‘shimcha surishtiruvlar natijasida ma’lum bo‘ldiki, Sheldon laboratoriya xodimiga pul to‘lab, DNK natijasini soxtalashtirishga buyurtma bergan. U xolasining tanishlari orqali xodim bilan bog‘lanib, DNK namunalarini o‘zgartirishga erishgan.
Sud jarayonida Sheldon va laboratoriya xodimi jinoyatlarini tan olib, firibgarlikda aybdor deb topildilar va bir necha oy qamoq jazosiga hukm qilindilar. Chelsi Miller esa DNK laboratoriyasi xodimlarining mas’uliyatsizligi va kasbiy etikasi pastligidan norozi ekanligini bildirdi.
Shunga o‘xshash holat AQShda ham qayd etilgan. U yerda 30 yil davomida faoliyat yuritgan sudmedekspert 654 ta DNK natijasini soxtalashtirib, davlatga 11 million dollar zarar yetkazgan.
Bu voqealar DNK tahlilining ishonchliligi va laboratoriya xodimlarining mas’uliyati muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Великобритании результаты ДНК были подделаны
В Великобритании один мужчина, сотрудничая с сотрудником лаборатории, подделал анализ ДНК, чтобы отрицать, что он является отцом своего ребенка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он пытался избежать алиментов в размере 125 тысяч долларов. Об этом сообщает издание Pravilamag.
Событие началось после того, как 31-летняя Челси Миллер родила ребенка, и ее муж Шелдон оставил ее. Через несколько дней Шелдон, отрицая, что он является отцом ребенка, потребовал анализ ДНК.
Челси Миллер согласилась, так как она точно знала, кто является отцом ее ребенка. Однако результаты анализа неожиданно показали, что Шелдон не является биологическим отцом ребенка.
Поставив под сомнение этот результат, Челси взяла образец ДНК у матери Шелдона и провела проверку. Результаты подтвердили, что девочка действительно является его внучкой.
В результате дополнительных расследований стало известно, что Шелдон заплатил сотруднику лаборатории за подделку результата ДНК. Он связался с сотрудником через знакомых своей тети и добился изменения образцов ДНК.
В ходе судебного процесса Шелдон и сотрудник лаборатории признали свои преступления и были признаны виновными в мошенничестве, получив несколько месяцев тюремного заключения. Челси Миллер выразила недовольство безответственностью сотрудников лаборатории и низким уровнем профессиональной этики.
Подобный случай также был зафиксирован в США. Там судебно-медицинский эксперт, работавший в течение 30 лет, подделал 654 результата ДНК, нанеся государству ущерб в 11 миллионов долларов.
Эти события еще раз продемонстрировали важность надежности анализа ДНК и ответственности сотрудников лаборатории.