Britaniyada kiberhujum 700 ishchini ishsiz qoldirdi
Britaniyada kiberhujumlar ko‘plab kompaniyalar faoliyatini to‘xtatib, minglab odamlarning ishsiz qolishiga sabab bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shulardan biri – Nortgemptonshirda joylashgan va 158 yillik tarixga ega KNP logistika kompaniyasi. Ushbu kompaniya kiberhujum natijasida faoliyatini davom ettira olmasdan, 700 nafar xodim ishidan ayrildi.
Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, hujum «Akira» nomli hakerlar guruhi tomonidan amalga oshirilgan. Ular kompaniya xodimlaridan birining oddiy va oson topiladigan parolidan foydalanib, ichki tizimga kirishga muvaffaq bo‘lgan.
Keyin barcha ma’lumotlar shifrlanib, ichki dasturlar ishlamay qoldi. Hakerlar ma’lumotlarni tiklash evaziga katta miqdorda tovon puli talab qilishgan.
Xatlarda hakerlar konstruktiv muloqotni boshlashni taklif qilgan. Biroq, KNP kompaniyasida tovon puli uchun zarur mablag‘ mavjud emas edi.
Natijada ma’lumotlar tiklanmadi va kompaniya bankrot deb e’lon qilindi. Bu esa 700 nafar ishchining ishsiz qolishiga olib keldi.
So‘nggi yilda Buyuk Britaniyada 19 mingga yaqin kiberhujum qayd etilgan. Odatda, hakerlar o‘rtacha 4-5 million funt sterling miqdorida tovon puli talab qiladi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, britan kompaniyalarining uchdan biri kiberhujumdan so‘ng tovon to‘lashga majbur bo‘lgan. Fevral oyida shunga o‘xshash hujum kriptovalyuta birjasi Bybitga qilingan.
Hakerlar Ethereum kriptovalyutasini saqlovchi raqamli hamyonni nazorat qilib, 1,5 milliard dollar miqdorida mablag‘ni o‘g‘irlashgan. Ushbu voqealar kiberxavfsizlik sohasidagi muhim muammolarni ko‘rsatmoqda va kompaniyalarni ehtiyot choralarini kuchaytirishga undamoqda.

Кибератака в Британии оставила 700 работников без работы
Кибератаки в Британии приводят к остановке деятельности многих компаний и оставляют тысячи людей без работы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одной из таких компаний является логистическая компания KNP, расположенная в Нортгемптоншире и имеющая 158-летнюю историю. В результате кибератаки эта компания не смогла продолжить свою деятельность, и 700 сотрудников потеряли свои рабочие места.
По данным специалистов, атаку осуществила группа хакеров под названием «Akira». Они смогли получить доступ к внутренней системе, используя простой и легко угадываемый пароль одного из сотрудников компании.
Затем все данные были зашифрованы, и внутренние программы перестали работать. Хакеры потребовали крупную сумму выкупа за восстановление данных.
В своих письмах хакеры предложили начать конструктивный диалог. Однако в компании KNP не было средств для выплаты выкупа.
В результате данные не были восстановлены, и компания была объявлена банкротом. Это привело к тому, что 700 работников остались без работы.
За последний год в Великобритании было зарегистрировано около 19 тысяч кибератак. Обычно хакеры требуют в среднем 4-5 миллионов фунтов стерлингов в качестве выкупа.
Исследования показывают, что треть британских компаний была вынуждена выплатить выкуп после кибератаки. В феврале аналогичная атака была совершена на криптовалютную биржу Bybit.
Хакеры контролировали цифровой кошелек, хранящий криптовалюту Ethereum, и украли средства на сумму 1,5 миллиарда долларов. Эти события подчеркивают важные проблемы в области кибербезопасности и побуждают компании усиливать меры предосторожности.