Pokistonning yirik shaharlari atrofidagi qishloqlarda g‘ayrioddiy hid va shovqinlar seziladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu hududlarda 26 ta sher, yo‘lbars va ularning bolalari saqlanmoqda. Xo‘jayin Fayyazning so‘zlariga ko‘ra, yomg‘irlar yerning botqoqqa aylanishiga sabab bo‘lgan, ammo hayvonlar bu joyda baxtli yashamoqda.
Ular insonlarga yaqinlashadi va ovqatlanadi. Asosan tajovuzkor emaslar, biroq ba’zilari tabiatan agressiv bo‘lishi mumkin.
Fayyaz so‘nggi o‘n yil ichida sher va yo‘lbars bolalarini sotib olib, Pokistonda eng yirik xususiy yirtqich hayvon savdogarlaridan biriga aylangan. Mamlakatda sher, yo‘lbars, puma, gepard va yaguarlarga egalik qilish boylik, maqom va siyosiy ramz hisoblanadi.
So‘nggi yillarda ijtimoiy tarmoqlarning ommalashuvi va to‘ylarda yirik yirtqich hayvonlarni olib kelish odati talabni oshirdi. Lahore shahrida sher qochib ketib, ayol va uning ikki farzandiga hujum qilganidan so‘ng hukumat yangi qattiq nazorat choralarini joriy etdi.
Endi har bir yirik hayvon uchun 50 ming Pokiston rupiyasi miqdorida ro‘yxatdan o‘tish to‘lovi belgilandi. Shuningdek, har bir fermada 10 tadan ortiq yirik hayvon saqlash va ikki turdan ortiq yirik yirtqichni saqlash taqiqlandi.
Barcha fermalar aholi uchun ochiq bo‘lishi shart. Qonunni buzganlarga 200 ming rupiyagacha jarima va og‘ir hollarda 7 yilgacha qamoq jazosi tayinlanadi.
Ayrim fermalarda yirik yirtqichlar noqonuniy ko‘paytirilayotgani va sotilayotgani ma’lum bo‘ldi. Hukumat reydlaridan oldin hayvonlarning bir qismi yashirin ravishda boshqa joylarga ko‘chirilmoqda.
Lahore yaqinidagi bir fermada beshta sher bolasi qafasda aylangani, ota-onalari esa ko‘rinmayotgani aniqlanmoqda. Ba’zi hayvonlar davlat hayvonot bog‘iga olib borilib, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilmoqda.
Mutasaddilar reydlar muammoning faqat yuzasini ochib berishini, aslida Punjab viloyatida yuzlab, hatto minglab ro‘yxatdan o‘tmagan yirik yirtqichlar borligini taxmin qilmoqda. Pokiston Vahshiylik va bog‘lar boshqarmasi rahbari Mubeen Ellahi jarayon kamida olti oy davom etishini, shuningdek, Punjabdagi sherlarning 30-40 foizi hali rasmiy hisobga olinmaganini ma’lum qildi.
Yana bir muammo – yaqin qarindoshlar orasida ko‘paytirish keng tarqalganligi sababli, ba’zi hayvonlarda genetik muammolar paydo bo‘lishi va ularning yo‘q qilinishi mumkinligi ta’kidlandi.

В Пакистане введены новые ограничения на крупных хищников
В окрестностях крупных городов Пакистана ощущаются необычные запахи и шумы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этих районах содержатся 26 львов, тигров и их детенышей. По словам хозяина Файяза, дожди стали причиной заболачивания земли, однако животные счастливо живут в этом месте.
Они приближаются к людям и питаются. В основном они не агрессивны, но некоторые из них могут быть по своей природе агрессивными.
Файяз за последние десять лет купил львят и тигрят и стал одним из крупнейших частных торговцев хищниками в Пакистане. Владение львами, тиграми, пума, гепардами и ягуарами в стране считается символом богатства, статуса и политической власти.
В последние годы популярность социальных сетей и обычай привозить крупных хищников на свадьбы увеличили спрос. После того как лев сбежал и напал на женщину и ее двоих детей в городе Лахор, правительство ввело новые строгие меры контроля.
Теперь для регистрации каждого крупного животного установлен сбор в размере 50 тысяч пакистанских рупий. Также запрещено содержать более 10 крупных животных на одной ферме и более двух видов крупных хищников.
Все фермы должны быть открыты для населения. Нарушителям закона грозит штраф до 200 тысяч рупий и в тяжелых случаях тюремное заключение на срок до 7 лет.
В некоторых фермах стало известно о незаконном размножении и продаже крупных хищников. Перед рейдами правительства часть животных тайно перемещается в другие места.
На одной из ферм недалеко от Лахора обнаружено, что пять львят находятся в клетке, а их родители не видны. Некоторые животные были доставлены в государственный зоопарк и проходят медицинское обследование.
Власти предполагают, что рейды лишь вскрывают поверхность проблемы, на самом деле в провинции Пенджаб сотни, если не тысячи, незарегистрированных крупных хищников. Руководитель Управления дикой природы и парков Пакистана Мубин Эллахи сообщил, что процесс займет как минимум шесть месяцев, а также что 30-40 процентов львов в Пенджабе еще не учтены официально.
Еще одной проблемой является то, что из-за широкого распространения разведения среди близких родственников у некоторых животных могут возникнуть генетические проблемы, что может привести к их уничтожению.