Dakkadagi samolyot halokatida 29 kishi halok bo‘ldi
Dakkadagi Milestone kollejida yuz bergan harbiy samolyot halokati butun mamlakatni chuqur larzaga soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
21-iyul kuni Bangladesh Harbiy havo kuchlariga tegishli F-7 BGI rusumli jangovar samolyot texnik nosozlik tufayli kollej binosiga qulab tushdi. Bu fojiali hodisa natijasida kamida 29 kishi, asosan maktab o‘quvchilari, halok bo‘ldi.
Samolyot uchuvchisi ham voqea joyida hayotdan ko‘z yumdi. Halokat vaqtida 46 yoshli ingliz tili o‘qituvchisi Maherin Chowdhury yonayotgan sinfxonaga bir necha bor qaytib kirib, o‘quvchilarni qutqarishga urindi va o‘z jonini fido qildi.
Uning kiyimlari olovga tutashganiga qaramay, u kamida yigirma nafar bolaning hayotini saqlab qoldi. Maherinning akasi Munaf Chowdhuryning so‘zlariga ko‘ra, u hayotining so‘nggi lahzalarida ham o‘quvchilarini tashlab ketmadi.
Turmush o‘rtog‘i uni telefon orqali xavfsiz joyga chiqib ketishga chaqirganida, Maherin “Ular ham mening bolalarim. Ular yonayapti, men qayerga ketaman?” deb javob bergan.
Maherin Chowdhuryning jasorati butun Bangladeshda katta e’tirofga sazovor bo‘ldi. U 23-iyul kuni o‘zining tug‘ilgan joyi Nilphamari tumanida dafn etildi.
Uning fidokorona harakati ko‘plab insonlarga kuch va ilhom berdi. Bu voqea o‘qituvchining o‘z vazifasiga sodiqligi va insoniy jasoratining yorqin namunasi sifatida tarixda qoladi.

В авиакатастрофе в Дакке погибли 29 человек
Авиационная катастрофа военного самолета в колледже Milestone в Дакке глубоко потрясла всю страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
21 июля истребитель F-7 BGI, принадлежащий ВВС Бангладеш, упал на здание колледжа из-за технической неисправности. В результате этой трагедии погибли как минимум 29 человек, в основном школьники.
Пилот самолета также погиб на месте происшествия. Во время катастрофы 46-летний учитель английского языка Махерин Чоудхури несколько раз возвращался в горящий класс, пытаясь спасти учеников и пожертвовал своей жизнью.
Несмотря на то что его одежда загорелась, он спас как минимум двадцать детей. По словам брата Махерина, Мунафа Чоудхури, он не оставил своих учеников даже в последние минуты своей жизни.
Когда его жена призвала его по телефону уйти в безопасное место, Махерин ответил: "Они тоже мои дети. Они горят, куда я пойду?"
Мужество Махерина Чоудхури получило широкое признание по всему Бангладеш. Он был похоронен 23 июля в своем родном районе Нилфамари.
Его самоотверженный поступок вдохновил многих людей. Это событие останется в истории как яркий пример преданности учителя своему делу и человеческой храбрости.