Apple va Google’ga Buyuk Britaniyada yangi cheklovlar qo‘yiladi
Buyuk Britaniyaning Raqobat va bozorlarga oid boshqarmasi (CMA) Apple va Google kompaniyalarini mobil ekotizimdagi ustun o‘rni uchun "strategik bozor maqomi" bilan belgilashni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqom kompaniyalarga nisbatan qat’iyroq tartibga solish choralarini qo‘llash imkonini beradi. CMA tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarga ko‘ra, mobil internet brauzerlari bozori, xususan Apple’ning Safari va Google’ning Chrome brauzerlari, foydalanuvchilar hamda ishlab chiquvchilar uchun yetarlicha raqobat muhitini ta’minlamayapti.
Regulyator fikricha, mavjud sharoit yangi innovatsiyalar va tanlov imkoniyatlarini cheklab qo‘ymoqda. CMA rahbari Sara Kardellning ta’kidlashicha, ushbu sohadagi o‘zgarishlar Buyuk Britaniya iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, mahalliy ilova ishlab chiquvchilarni global innovatsiyalar markazida saqlab qolish imkonini beradi.
Apple va Google esa bu takliflarga qarshi chiqmoqda. Google bu qadamni "nojoiz va asossiz" deb atagan bo‘lsa, Apple yangi qoidalar foydalanuvchilarning maxfiylik va xavfsizlik huquqlarini zaiflashtirishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
Yakuniy qaror 2025-yil 22-oktabrga qadar qabul qilinadi. Shuningdek, regulyator kelajakda qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilishi mumkinligi to‘g‘risida yo‘l xaritasini e’lon qildi.

Apple и Google в Великобритании будут введены новые ограничения
Управление по конкуренции и рынкам Великобритании (CMA) планирует обозначить компании Apple и Google как "стратегически важные игроки" на рынке мобильных экосистем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот статус позволит применять более строгие меры регулирования к компаниям. Согласно проведенным CMA проверкам, рынок мобильных интернет-браузеров, в частности браузеры Safari от Apple и Chrome от Google, не обеспечивает достаточной конкурентной среды для пользователей и разработчиков.
Регулятор считает, что существующие условия ограничивают новые инновации и возможности выбора. По словам руководителя CMA Сары Карделл, изменения в этой области имеют важное значение для экономики Великобритании и позволят сохранить местных разработчиков приложений в центре глобальных инноваций.
Apple и Google выступают против этих предложений. Google назвал этот шаг "необоснованным и безосновательным", в то время как Apple выражает опасения, что новые правила могут ослабить права пользователей на конфиденциальность и безопасность.
Окончательное решение будет принято до 22 октября 2025 года. Также регулятор объявил о дорожной карте, согласно которой в будущем могут быть предприняты дополнительные меры.