G‘azoda zarbalar va ochlik xavfi kuchaymoqda
Mahalliy sog‘liqni saqlash organlarining ma’lumotlariga ko‘ra, 22-iyul kechasi va 23-iyul tongida Isroil tomonidan o‘tkazilgan zarbalarda kamida yigirma bir kishi halok bo‘lgan. Halok bo‘lganlarning ko‘pchiligi ayollar va bolalardan iborat.
Shu bilan birga, yuzdan ortiq xayriya va inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar Isroilning qamali va harbiy amaliyotlari sababli G‘azo aholisi ochlik xavfi ostida ekanini ma’lum qildi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azoda oziq-ovqat yetishmovchiligi va kam ovqatlanish holatlari keskin oshmoqda.
Ayniqsa, bolalar va homilador ayollar orasida jiddiy ovqatlanish buzilishi kuzatilmoqda. JSST vakili Rik Peeperkornning so‘zlariga ko‘ra, 30 mingdan ortiq besh yoshgacha bo‘lgan bola jiddiy ovqatlanish muammolari bilan og‘rimoqda.
Isroil hukumati oziq-ovqat va yordam yetkazish bo‘yicha cheklovlarni kamaytirganini ta’kidlamoqda va may oyidan buyon to‘rt ming to‘rt yuz yuk mashinasi G‘azoga kiritilganini bildirgan. Biroq BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar bu ko‘rsatkich yetarli emasligini, kuniga kamida besh yuzdan olti yuzgacha yuk mashinasi kerakligini bildirmoqda.
Diplomatlar ham faol ish olib bormoqda. AQShning Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiv Vitkoff Isroil va Falastin vakillari bilan tinchlik muzokaralarini olib bormoqda.
Muzokaralar davomida o‘t ochishni to‘xtatish, qamoqdagilarni ozod qilish va doimiy tinchlik shartlarini yaratish masalalari muhokama qilinmoqda. G‘azo aholisining og‘ir vaziyati xalqaro hamjamiyatning e’tiborini talab qilmoqda.

В Газе усиливаются удары и угроза голода
Согласно данным местных органов здравоохранения, в результате ударов, проведенных Израилем в ночь на 22 июля и утром 23 июля, погибли как минимум двадцать один человек. Большинство погибших составляют женщины и дети.
Кроме того, более ста благотворительных и правозащитных организаций сообщили, что жители Газы находятся под угрозой голода из-за блокады и военных действий Израиля. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), случаи нехватки продовольствия и недоедания в Газе резко увеличиваются.
Особенно серьезные нарушения питания наблюдаются среди детей и беременных женщин. По словам представителя ВОЗ Рика Пиперкорна, более 30 тысяч детей младше пяти лет страдают от серьезных проблем с питанием.
Израильское правительство подчеркивает, что снизило ограничения на поставки продовольствия и помощи, сообщая, что с мая в Газу было введено четыре тысячи четыреста грузовиков. Однако ООН и другие международные организации заявляют, что эта цифра недостаточна, и необходимо от пятисот до шестисот грузовиков в день.
Дипломаты также активно работают. Специальный представитель США по Ближнему Востоку Стив Виткофф ведет мирные переговоры с представителями Израиля и Палестины.
В ходе переговоров обсуждаются вопросы прекращения огня, освобождения заключенных и создания условий для постоянного мира. Тяжелая ситуация населения Газы требует внимания международного сообщества.