Hamas yetakchilari oilasi G‘azodan Turkiyaga ko‘chdi
HAMASning o‘ldirilgan yetakchisi Yahyo Sinvarning rafiqasi Samar Abu Zamar bolalari bilan G‘azo anklavidan chiqib ketib, Turkiyada qayta turmush qurgani haqida mintaqaviy manbalar xabar bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Falastin va Isroil manbalariga ko‘ra, ularning anklavdan chiqishi uchun yuqori darajada muvofiqlashtirish va katta mablag‘ talab etilgan. Shuningdek, hujjatlarda soxta pasport ishlatilgani aytilmoqda.
Manbalarning bildirishicha, Samar Abu Zamar Rafah chegara punktidan Misrga o‘tib, undan keyin Turkiyaga yo‘l olgan. Isroil xavfsizlik tuzilmalari Sinvar aka-ukaning rafiqalari erlari o‘ldirilishidan oldin chegaradan o‘tib ulgurganini tasdiqlagan.
Yaqin Sharq nashrlari Samar Abu Zamarning Turkiyadagi yangi nikohi HAMAS siyosiy byurosi a’zosi Fathiy Hammad tomonidan tashkil etilganini ma’lum qilmoqda. Guruh yetakchilari oilalarini xavfsiz hududlarga chiqarish uchun oldindan yashirin tarmoq tuzgan bo‘lib, unda soxta pasportlar, qalbaki tibbiy hujjatlar va chet el elchixonalari bilan aloqalar mavjud.
Shuningdek, Yahyo Sinvarning ukasi Muhammad Sinvarning rafiqasi Najva ham bolalari bilan anklavdan chiqib ketgani, ehtimol Turkiyada ekanligi aytilmoqda. U ham Rafah orqali o‘tgan deb taxmin qilinadi.
G‘azoda esa yetakchi oilalar xavfsiz hududlarga ko‘chayotgan bir paytda oddiy aholi bombardimon, oziq-ovqat tanqisligi va ko‘chirishlar ostida qolmoqda. Bu holat norozilik kayfiyatining oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Ayrim kuzatuvchilar bunday vaziyat HAMASga bo‘lgan ishonchning pasayishiga olib kelishini ta’kidlamoqda. Biroq, ushbu da’volar mustaqil rasmiy manbalar tomonidan hali to‘liq tasdiqlanmagan.
Chegara o‘tish sanalari, hujjatlar haqiqiyligi va moliyaviy tafsilotlar keyingi surishtiruvlarda aniq bo‘lishi mumkin. Shu sababli, ma’lumotlarni ehtiyotkorlik bilan qabul qilish tavsiya etiladi.

Родственники лидеров ХАМАСа переехали из Газы в Турцию
Региональные источники сообщают, что жена убитого лидера ХАМАСа Яхьи Синвара, Самар Абу Замар, вместе с детьми покинула анклав Газа и вышла замуж в Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным палестинских и израильских источников, для их выхода из анклава потребовалась высокая степень координации и значительные средства. Также сообщается, что в документах использовался поддельный паспорт.
По словам источников, Самар Абу Замар пересекла границу через пункт Рафа, а затем направилась в Турцию. Израильские службы безопасности подтвердили, что жены братьев Синваров успели перейти границу до того, как их мужья были убиты.
Ближневосточные издания сообщают, что новый брак Самар Абу Замар был организован членом политбюро ХАМАСа Фатхи Хаммадом. Лидеры группы заранее создали скрытую сеть для вывода своих семей в безопасные районы, в которой имеются поддельные паспорта, фальшивые медицинские документы и связи с иностранными посольствами.
Также сообщается, что жена брата Яхьи Синвара, Мухаммада Синвара, Найва, также покинула анклав с детьми и, вероятно, находится в Турции. Предполагается, что она также пересекла границу через Рафа.
В то время как ведущие семьи в Газе переезжают в безопасные районы, обычное население остается под бомбардировками, нехваткой продовольствия и перемещениями. Эта ситуация вызывает рост недовольства.
Некоторые наблюдатели подчеркивают, что такая ситуация может привести к снижению доверия к ХАМАСу. Однако эти утверждения пока не были полностью подтверждены независимыми официальными источниками.
Даты пересечения границы, подлинность документов и финансовые детали могут быть уточнены в ходе дальнейших расследований. Поэтому рекомендуется осторожно относиться к этой информации.