Ukrainada korrupsiyaga qarshi organlar nazorati o‘zgardi
Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy tomonidan imzolangan yangi qonun mamlakatda keng noroziliklarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun korrupsiyaga qarshi kurashuvchi muhim davlat organlari — Milliy Korrupsiyaga Qarshi Byuro (NABU) va Maxsus Korrupsiyaga Qarshi Prokuratura (SAPO) mustaqilligini cheklab, ularni Bosh prokuror nazoratiga o‘tkazishni nazarda tutadi. Bu o‘zgarishlar Ukraina fuqarolari va xalqaro hamjamiyat, xususan Yevropa Ittifoqi hamda G7 davlatlari tomonidan keskin tanqid qilindi.
Kiyev, Lvov, Dnipro va Odessa shaharlarida yuzlab odamlar ishtirokida norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Bu namoyishlar Rossiya bosqini boshlanganidan beri eng yiriklaridan biri sifatida qayd etilmoqda.
Namoyishchilar “Biz Yevropani tanlaganmiz, avtoritarizmni emas” va “Otam shu narsa uchun hayotini fido qilmagan” degan shiorlarni ko‘tarib chiqishdi. Prezident Zelenskiy qonunni himoya qilib, korrupsiyaga qarshi organlarning faoliyati samarasiz ekanini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, yirik moliyaviy jinoyatlar yuzasidan ochilgan ishlar yillar davomida hal qilinmay, samarali natija bermay kelgan. Zelenskiy Bosh prokuratura nazoratini kuchaytirish orqali jinoiy javobgarlikni ta’minlash va tizimni “Rossiya ta’siridan” xoli qilishni maqsad qilganini bildirdi.
Xalqaro hamjamiyat ushbu qonunni qattiq tanqid qildi. Yevropa Komissiyasi vakili Giyom Mersye bu o‘zgarishlar Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikdagi korrupsiyaga qarshi talablarni zaiflashtirishi mumkinligini ta’kidladi.
Yevropa kengayish komissari Marta Kos esa NABU va SAPO mustaqilligining yo‘qolishini “jiddiy orqaga qadam” deb baholadi. U bu tashkilotlarning Yevropa Ittifoqiga a’zolik yo‘lida muhim tamoyil ekanligini eslatdi.
Shuningdek, G7 davlatlari elchilari Ukraina rahbariyati bilan qonun yuzasidan alohida muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirayotgani ma’lum qilindi.

В Украине изменился контроль над органами по борьбе с коррупцией
Новый закон, подписанный Президентом Украины Владимиром Зеленским, вызвал широкие протесты в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот закон предполагает ограничение независимости важных государственных органов, борющихся с коррупцией — Национального антикоррупционного бюро (НАБУ) и Специальной антикоррупционной прокуратуры (САП), передавая их под контроль Генерального прокурора. Эти изменения были резко раскритикованы гражданами Украины и международным сообществом, в частности Европейским Союзом и странами G7.
В Киеве, Львове, Днепре и Одессе прошли протесты с участием сотен людей. Эти демонстрации отмечаются как одни из крупнейших с начала российской агрессии.
Протестующие подняли лозунги «Мы выбрали Европу, а не авторитаризм» и «Мой отец не жертвовал своей жизнью ради этого». Президент Зеленский, защищая закон, подчеркнул, что деятельность антикоррупционных органов неэффективна.
По его словам, дела по крупным финансовым преступлениям не решаются годами и не приносят эффективных результатов. Зеленский заявил, что целью усиления контроля Генеральной прокуратуры является обеспечение уголовной ответственности и освобождение системы от «российского влияния».
Международное сообщество резко раскритиковало этот закон. Представитель Европейской комиссии Гийом Мерсье отметил, что эти изменения могут ослабить требования к борьбе с коррупцией в сотрудничестве с Европейским Союзом.
Комиссар по вопросам расширения ЕС Марта Кош оценила утрату независимости НАБУ и САП как «серьезный шаг назад». Она напомнила, что эти организации являются важным принципом на пути к членству в Европейском Союзе.
Также стало известно, что послы стран G7 планируют провести отдельные переговоры с украинским руководством по поводу закона.