Tesla daromadi va foydasi 2025-yilda kamaydi
AQShning mashhur elektromobil ishlab chiqaruvchisi Tesla kompaniyasi 2025-yilning ikkinchi choragida daromad va foyda ko‘rsatkichlarida pasayish qayd etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya iyun oyida tugagan uch oylik davrda 22,5 milliard dollar daromad oldi, bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12 foizga kamdir. Foyda esa 1,17 milliard dollarga tushib, 16 foizga kamaydi.
Bu pasayishning asosiy sababi sifatida kompaniya asoschisi Elon Maskning siyosiy faoliyati ko‘rsatilmoqda. Maskning siyosiy qarashlari va bahsli bayonotlari natijasida Tesla nafaqat AQShda, balki Yevropada ham xaridorlarini yo‘qotmoqda.
Xususan, Buyuk Britaniya, Germaniya va Fransiyada ayrim mijozlar kompaniyadan yuz o‘girgan. Analitiklar Maskning shaxsiy imiji Tesla brendiga salbiy ta’sir ko‘rsatganini ta’kidlamoqda.
“Forrester” tahlilchisi Dipanjan Chatterjee fikricha, Elon Maskning rahbarligi ostida Tesla o‘zining zararli brendiga aylanmoqda. Kompaniya rahbari hozirda elektromobillardan ko‘ra robotaksi va sun’iy intellektga asoslangan texnologiyalarga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Tesla Texasning Ostin shahrida robotaksi xizmatini sinovdan o‘tkazmoqda va bu xizmat 2025-yil oxiriga borib AQSh aholisining yarmiga taqdim etilishi rejalashtirilgan. Biroq, sinov jarayonida ba’zi texnik muammolar ham yuzaga kelgan.
Shu bilan birga, Tesla Xitoyning BYD va Germaniyaning Volkswagen kabi raqobatchilariga bozor ulushini yo‘qotmoqda. AQSh hukumati elektromobil xaridorlariga beriladigan 7,500 dollarlik soliq imtiyozini bekor qilgani ham sotuvlarga salbiy ta’sir qilmoqda.
Kelajakda Tesla arzonroq elektromobil modelini 2025-yil oxirida bozorga chiqarishni rejalashtirmoqda. Bundan tashqari, kompaniya besh yil ichida oyiga 100 ming dona "Optimus" nomli insonsimon robot ishlab chiqarishni maqsad qilgan.
Elon Maskning so‘zlariga ko‘ra, yaqin kelajakda robotlar kundalik hayotning ajralmas qismiga aylanadi va ularga odamlar e’tibor bermay qo‘yadi.

Доходы и прибыль Tesla снизятся в 2025 году
Популярный американский производитель электромобилей компания Tesla зафиксировала снижение доходов и прибыли во втором квартале 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания получила 22,5 миллиарда долларов дохода за трехмесячный период, завершившийся в июне, что на 12 процентов меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Прибыль упала до 1,17 миллиарда долларов, что составляет снижение на 16 процентов.
Основной причиной этого снижения называется политическая активность основателя компании Илона Маска. Из-за политических взглядов и спорных заявлений Маска Tesla теряет покупателей не только в США, но и в Европе.
В частности, в Великобритании, Германии и Франции некоторые клиенты отвернулись от компании. Аналитики подчеркивают, что личный имидж Маска негативно сказывается на бренде Tesla.
По мнению аналитика "Forrester" Дипанджана Чаттерджи, под руководством Илона Маска Tesla превращается в токсичный бренд. В настоящее время руководитель компании уделяет больше внимания технологиям на основе роботакси и искусственного интеллекта, чем электромобилям.
Tesla проводит испытания службы роботакси в Остине, штат Техас, и планирует предоставить эту услугу половине населения США к концу 2025 года. Однако в процессе испытаний возникли некоторые технические проблемы.
Кроме того, Tesla теряет долю рынка конкурентам, таким как китайская BYD и немецкая Volkswagen. Отмена правительством США налогового льгота в размере 7,500 долларов для покупателей электромобилей также негативно сказывается на продажах.
В будущем Tesla планирует выпустить более дешевую модель электромобиля к концу 2025 года. Кроме того, компания поставила цель производить 100 тысяч гуманоидных роботов под названием "Optimus" в месяц в течение пяти лет.
По словам Илона Маска, в ближайшем будущем роботы станут неотъемлемой частью повседневной жизни, и люди перестанут обращать на них внимание.