O‘zbekiston fuqarosi Rossiyada terror rejasini fosh etdi
Rossiyada Kuban sanoat neftni qayta ishlash zavodida portlash uyushtirishni rejalashtirgan O‘zbekiston fuqarosi qo‘lga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Federal xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga asoslanib TASS axborot agentligi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu jinoyatni sodir etgan shaxs xalqaro terrorchilik tashkilotiga qo‘shilish maqsadida o‘z kuratorining topshiriqlarini bajargan.
U “Molotov kokteyli” tayyorlab, zavod hududidagi yotoqxona binosiga o‘t qo‘yishni rejalashtirgan. Bu harakat orqali u aholini qo‘rqitish va ommaviy tartibsizliklarga sabab bo‘lishni maqsad qilgan.
Jinoyatni amalga oshirgandan so‘ng, u internetda videosini tarqatib, jamoatchilikda vahimaga sabab bo‘lishni, keyinchalik Afg‘onistonga ketib, xalqaro terrorchilik tashkilotlariga qo‘shilishni rejalashtirgan. Huquq-tartibot organlari unga qarshi o‘z vaqtida chora ko‘rdi.
Qo‘lga olingan shaxsga Rossiya Federatsiyasining Jinoyat kodeksining 30-moddasi (jinoyatga tayyorgarlik ko‘rish), 205-moddasi (terrorchilik harakati) va 205.5-moddasi (terrorchilik tashkiloti faoliyatida ishtirok etish) bo‘yicha jinoyat ishi ochildi. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.
Shaxsning harakatlari va ularning sabablarini aniqlash uchun yanada chuqurroq tekshiruv olib borilmoqda. Ushbu jinoyatchi nafaqat mamlakat, balki xalqaro xavfsizlikka ham tahdid soluvchi terrorchi tashkilotlarga qo‘shilish uchun ko‘rsatmalarni bajarishda davom etayotganligi aniqlangan.
O‘zbekiston fuqarosining qo‘lga olinishi va uning terrorchilik rejasining o‘z vaqtida fosh etilishi mamlakatdagi xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Bu holat xavfsizlik organlarining samarali faoliyatining natijasi sifatida baholanmoqda.

Гражданин Узбекистана раскрыл план теракта в России
Гражданин Узбекистана был задержан за планирование взрыва на Кубанском нефтеперерабатывающем заводе в России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство ТАСС со ссылкой на данные Федеральной службы безопасности России. Согласно информации, данное преступление было совершено лицом, выполнявшим указания своего куратора с целью присоединения к международной террористической организации.
Он планировал изготовить "коктейль Молотова" и поджечь общежитие на территории завода. Этим действием он намеревался запугать население и вызвать массовые беспорядки.
После совершения преступления он собирался распространить видео в интернете, чтобы вызвать панику среди общественности, а затем планировал уехать в Афганистан и присоединиться к международным террористическим организациям. Правоохранительные органы своевременно приняли меры против него.
В отношении задержанного было возбуждено уголовное дело по статьям 30 (подготовка к преступлению), 205 (террористический акт) и 205.5 (участие в деятельности террористической организации) Уголовного кодекса Российской Федерации. В настоящее время продолжаются следственные действия.
Проводится более глубокая проверка для выявления действий лица и их причин. Установлено, что этот преступник продолжает выполнять указания по присоединению к террористическим организациям, угрожающим не только стране, но и международной безопасности.
Задержание гражданина Узбекистана и своевременное раскрытие его террористического плана имеют важное значение для обеспечения безопасности в стране. Этот случай оценивается как результат эффективной деятельности органов безопасности.