Xitoy dvigatellari Rossiyaga sanksiyalarni chetlab o‘tmoqda
Reuters axborot agentligi va Yevropa xavfsizlik xodimlarining ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoyda ishlab chiqarilgan dvigatellar G‘arb sanksiyalarini chetlab o‘tish uchun “sanoat sovutgichlari” nomi ostida Rossiyaga yuborilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dvigatellar Rossiyaning davlatga qarashli IEMZ Kupol kompaniyasiga yetkazilib, Ukraina hududiga hujum qilishda foydalanilayotgan Garpiya-A1 dronlariga o‘rnatilmoqda. Garpiya-A1 uzoq masofalarga uchuvchi hujumchi dron bo‘lib, Ukraina harbiy va fuqarolik obyektlariga zarba berishda faol qo‘llanilmoqda.
Reuters ko‘rgan ichki hujjatlarga ko‘ra, Kupol kompaniyasi 2025-yil davomida 6 mingdan ortiq dron ishlab chiqarish bo‘yicha Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan. Aprel oyigacha esa 1 500 dan ko‘proq dron yetkazib berilgan.
Ukraina harbiy razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, har oy o‘rtacha 500 ga yaqin dron faol ishlatilmoqda. Oldin Kupol kompaniyasi Xiamen Limbach Aviation Engine Co.
tomonidan ishlab chiqarilgan L550E dvigatellaridan foydalangan. Bu kompaniya 2024-yil oktyabr oyida Yevropa Ittifoqi va AQSh tomonidan sanksiyaga uchragan.
Shundan so‘ng, yangi Xitoy firmasi – Beijing Xichao International Technology and Trade – dron dvigatellarini yetkazishni boshlagan. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi bu holat haqida ma’lumotga ega emasligini bildirgan va barcha ikki maqsadli mahsulotlar eksporti Xitoy qonunlari hamda xalqaro majburiyatlarga muvofiq nazorat qilinishini ta’kidlagan.
Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Leyyen ertaga Xitoyga safar qilib, Xitoy rahbari Si Szinpin va Bosh vazir Li Syan bilan uchrashadi. Uchrashuvda Pekinning Rossiyaga texnologik yordam ko‘rsatishi bilan bog‘liq xavotirlar muhokama qilinishi kutilmoqda.

Китайские двигатели обходят санкции в Россию
По данным информационного агентства Reuters и сотрудников европейской безопасности, двигатели, произведенные в Китае, отправляются в Россию под названием "промышленные охладители", чтобы обойти западные санкции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти двигатели поставляются государственной компании России ИЕМЗ Купол и устанавливаются на беспилотники Гарпия-А1, которые используются для атак на территорию Украины. Гарпия-А1 является ударным беспилотником, который активно применяется для нанесения ударов по военным и гражданским объектам Украины.
Согласно внутренним документам, которые увидел Reuters, компания Купол подписала контракт с Министерством обороны России на производство более 6 тысяч беспилотников в течение 2025 года. К апрелю было поставлено более 1 500 беспилотников.
По данным военной разведки Украины, в среднем каждый месяц активно используется около 500 беспилотников. Ранее компания Купол использовала двигатели L550E, произведенные компанией Xiamen Limbach Aviation Engine Co.
Эта компания попала под санкции Европейского Союза и США в октябре 2024 года.
После этого новая китайская фирма – Beijing Xichao International Technology and Trade – начала поставки двигателей для беспилотников. Министерство иностранных дел Китая заявило, что не имеет информации об этом случае и подчеркнуло, что экспорт всех двойных товаров контролируется в соответствии с китайскими законами и международными обязательствами.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Лейен завтра отправится в Китай, где встретится с китайским лидером Си Цзиньпином и премьер-министром Ли Сянем. Ожидается, что на встрече будут обсуждаться опасения по поводу технологической помощи Китая России.