Rossiya va Ukraina muzokaralarida yangi takliflar berildi
23 iyul kuni Istanbuldagi Chirog‘on saroyida Rossiya va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida muzokaralarning uchinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv bir soatdan kam davom etdi va ikki tomonning axborot agentliklari tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, muzokaralarda bir nechta muhim masalalar ko‘rib chiqildi. Ukraina vakili Rustem Umerovning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar yakunida Ukraina va Rossiya prezidentlari o‘rtasida Rajab Toyyib Erdo‘g‘an va Donald Tramp ishtirokida uchrashuv o‘tkazish taklifi bildirildi.
Ukraina tomoni o‘t ochishni to‘liq to‘xtatishni talab qilmoqda hamda tinchlik muzokaralariga tayyorligini ta’kidlamoqda. Rossiya vakili Vladimir Medinskiy esa uchrashuvda ko‘p masalalarni muhokama qilishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
U kelishuv shartlarini ishlab chiqish va umumiy maqsadlarni belgilash zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, Rossiya tomonidan harbiy asirlar almashinuvi bo‘yicha Ukrainaga ko‘proq asirlar topshirish taklifi bildirildi.
Rossiya tomoni harbiy qurbonlarning jasadlarini ham Ukrainaga topshirishga tayyorligini ma’lum qildi. Muzokaralarda qo‘shma harbiy asirlar almashinuvi va gumanitar yordam masalalari ham muhokama qilindi.
Ukraina tomoni siyosiy, gumanitar va harbiy sohalarda onlayn rejimda ishlaydigan ishchi guruhlar tashkil etishni taklif qildi. Rossiya esa o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash va yangi strategik harakatlar uchun tergov jarayoniga qiziqish bildirdi.
Hozirgi vaziyatga ko‘ra, Rossiya va Ukraina muzokaralari yaqin kelajakda to‘rtinchi raundga o‘tishi mumkin. Bu muzokaralar ikki tomon o‘rtasidagi qarama-qarshiliklarni kamaytirish yoki aksincha, yanada kuchaytirish ehtimolini o‘z ichiga oladi.
Shu bilan birga, ushbu jarayon xalqaro xavfsizlik masalalarida muhim ahamiyat kasb etadi va yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.

В переговорах между Россией и Украиной были сделаны новые предложения
23 июля в Стамбуле в дворце Чирогон прошел третий этап переговоров между делегациями России и Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча длилась менее часа, и согласно информации, предоставленной информационными агентствами обеих сторон, на переговорах были рассмотрены несколько важных вопросов. По словам представителя Украины Рустема Умерова, в конце переговоров было предложено провести встречу между президентами Украины и России с участием Реджепа Тайипа Эрдогана и Дональда Трампа.
Украинская сторона требует полного прекращения огня и подчеркивает свою готовность к мирным переговорам. Представитель России Владимир Мединский заявил, что они готовы обсуждать множество вопросов на встрече.
Он подчеркнул необходимость разработки условий соглашения и определения общих целей. Также была предложена передача большего количества военнопленных Украине со стороны России.
Россия также заявила о готовности передать Украине тела военных жертв. На переговорах также обсуждались вопросы совместного обмена военнопленными и гуманитарной помощи.
Украинская сторона предложила создать рабочие группы, которые будут работать в онлайн-режиме в политической, гуманитарной и военной сферах. Россия же проявила интерес к процессу расследования для укрепления взаимных отношений и новых стратегических действий.
Согласно текущей ситуации, переговоры между Россией и Украиной могут перейти к четвертому раунду в ближайшем будущем. Эти переговоры включают в себя вероятность снижения или, наоборот, усиления противоречий между двумя сторонами.
В то же время этот процесс имеет важное значение для международной безопасности и может привести к новому этапу.