G‘azo sektorida ocharchilik va hujumlarda ko‘plar halok bo‘ldi
So‘nggi kunlarda G‘azo sektorida ocharchilik, oziq-ovqat tanqisligi va qurolli to‘qnashuvlar mahalliy aholining hayotini yanada qiyinlashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
BBCning hududdagi manbalaridan olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, bir hafta ichida ocharchilik va hujumlar sabab ko‘plab oddiy tinch aholi vakillari halok bo‘lgan. 20-iyul kuni 19 yoshli Abdulloh Jendeia oziq-ovqat olish maqsadida uyidan chiqib, ortga qaytmadi.
Uning singlisi Nadreenning so‘zlariga ko‘ra, Abdulloh haftada bir marta keladigan gumanitar yordam yuk mashinasidan un olish uchun besh kilometrdan ortiq yo‘l bosgan. Kechki soat 11 da Nadreen ukasi Mahmouddan dahshatli xabar oladi: yordam mashinasi yaqinida turgan paytda Isroil harbiylari tomonidan to‘satdan o‘q uzilgan.
Natijada Abdulloh halok bo‘lgan, ikki aka-uka esa yaralangan. Bu voqea G‘azoning shimoli va janubini ajratib turuvchi Netzarim koridori hududida yuz bergan.
Nadreen ukasini quvnoq, sportni sevuvchi va kelajakda o‘z biznesini boshlashni orzu qilgan yigit sifatida eslaydi. Shuningdek, 29 yoshli Muhammad Kullab G‘azoning janubidagi Qodsiyah hududida joylashgan muvaqqat lagerda bo‘lgan paytda havo hujumi qurboni bo‘ldi.
U o‘z chodirida dam olayotgan vaqtida zarba berilgan. Bir necha soat o‘tib, qarindoshlari uning o‘limi haqida xabar topdi.
Muhammadning qaynog‘asi Amar Ragaida uning halok bo‘lishidan bir kun oldin suhbatlashganini aytadi: “U menga ‘yolg‘iz borma, men un topishga harakat qilaman’ degan edi. Ertasiga vafot etdi.” Muhammad opasi va unga qaram ukasini parvarish qilgan.
Qaynog‘asi uni hayotga to‘la, hech kimga zarar yetkazmaydigan inson sifatida eslaydi. Ushbu voqealar G‘azo sektoridagi vaziyatning qanchalik og‘ir va xavfli ekanligini ko‘rsatmoqda.
Mahalliy aholi kundalik hayotda oziq-ovqat uchun xavf ostida qolmoqda va tinchlikning ta’minlanishi uchun xalqaro hamjamiyatning e’tibori zarur.

В секторе Газа голод и нападения унесли жизни многих
В последние дни в секторе Газа голод, нехватка продовольствия и вооруженные столкновения еще больше усложняют жизнь местного населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним данным, полученным от источников BBC в регионе, за неделю от голода и нападений погибли многие простые мирные жители. 20 июля 19-летний Абдулла Джендея вышел из дома за продуктами и не вернулся.
По словам его сестры Надрин, Абдулла преодолел более пяти километров, чтобы получить муку из гуманитарного груза, который приходит раз в неделю. В 11 часов вечера Надрин получает ужасную новость от своего брата Махмуда: в то время, когда грузовик с помощью находился рядом, израильские военные внезапно открыли огонь.
В результате Абдулла погиб, а двое братьев были ранены. Этот инцидент произошел в районе коридора Нетзарим, который разделяет север и юг Газы.
Надрин вспоминает своего брата как веселого, любящего спорт молодого человека, который мечтал начать свой бизнес в будущем. Также 29-летний Мухаммад Куллаб стал жертвой воздушного удара, когда находился в временном лагере в районе Кодсия на юге Газы.
Он был поражен, когда отдыхал в своем шатре. Через несколько часов его родственники узнали о его смерти.
Сестра Мухаммада, Амар Рагаида, говорит, что они разговаривали за день до его гибели: "Он сказал мне: 'Не ходи одна, я постараюсь найти муку'. На следующий день он скончался." Мухаммад заботился о своей сестре и ее младшем брате.
Его зять вспоминает его как человека, полного жизни, который никому не причинял вреда. Эти события показывают, насколько тяжелой и опасной является ситуация в секторе Газа.
Местное население остается под угрозой в повседневной жизни из-за нехватки продовольствия, и международное сообщество должно обратить внимание на обеспечение мира.