2024 yildan boshlab Ukrainadagi urush yangi bosqichga kirganligi haqida Ukraina Qurolli kuchlarining sobiq bosh qo‘mondoni Valeriy Zalujniy ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya bosqini boshidagidan sezilarli darajada farq qilmoqda. Dushman o‘z jangovar harakatlarini olib borish uslubini radikal tarzda o‘zgartirgan, hozirda ular front chizig‘ida oldinga siljishdan ko‘ra, armiya va tinch aholini zaxiradan chiqarishga qaratilgan taktikalarga ustunlik bermoqda.
Zalujniyning ta’kidlashicha, agar Ukraina faqat o‘t ochishni to‘xtatishga harakat qilsa, urush uzoq davom etishi mumkin. U 2014 yilda boshlangan mojaroning 2034 yilgacha cho‘zilishi ehtimoli haqida ogohlantirdi.
Shu sababli mamlakat o‘z mudofaasini yanada mustahkamlashi, yangi strategiyalarni ishlab chiqishi va resurslarni samarali yo‘naltirishi zarur. Sobiq bosh qo‘mondon urushning dastlabki davrini 2022 yilda tanklar va boshqa harbiy texnika hamda ko‘p sonli shaxsiy tarkib harakatlari bilan ifodaladi.
Urushning ikkinchi jahon urushiga o‘xshash bosqichi 2023 yil dekabr oyida tugagan, o‘shanda tanklar bilan askarlar o‘rin almashgan. Hozirgi front asosan jangchilarni yo‘q qilishga qaratilgan.
Ushbu yangi taktika va strategiyalar Ukrainaga mudofaa usullarini takomillashtirishga yordam beradi, ammo buning uchun mamlakat mudofaaviy salohiyatini qayta ko‘rib chiqishi zarur. Valeriy Zalujniy bugungi kundagi janglarning har ikki tomon uchun ham omadli yoki omadsiz kechishi mumkinligini ta’kidladi.
Chunki katta qarshilik va psixologik ta’sir jangning yakuniy natijasiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Shuning uchun harbiy va siyosiy yetakchilar vaziyatni chuqur tahlil qilib, samarali qarorlar qabul qilishi muhimdir.

Война в Украине продолжается на основе новой тактики
С 2024 года война в Украине вступила в новую стадию, сообщил бывший главнокомандующий Вооруженными силами Украины Валерий Залужный. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, российское вторжение значительно отличается от первоначального. Противник радикально изменил стиль ведения боевых действий, сейчас они отдают предпочтение тактикам, направленным на вывод армии и гражданского населения из резервов, а не на продвижение вперед по фронту.
Залужный подчеркнул, что если Украина будет пытаться только прекратить огонь, война может затянуться. Он предупредил о вероятности того, что конфликт, начавшийся в 2014 году, может продлиться до 2034 года.
Поэтому стране необходимо укрепить свою оборону, разработать новые стратегии и эффективно направить ресурсы. Бывший главнокомандующий характеризует начальный этап войны 2022 года как период действий танков и другой военной техники, а также большого числа личного состава.
Вторая стадия войны, похожая на Вторую мировую войну, завершилась в декабре 2023 года, когда танки сменили солдат. Настоящий фронт в основном сосредоточен на уничтожении бойцов.
Эта новая тактика и стратегии помогут Украине улучшить методы обороны, но для этого стране необходимо пересмотреть свои оборонительные возможности. Валерий Залужный отметил, что текущие бои могут быть удачными или неудачными для обеих сторон.
Поскольку сильное сопротивление и психологическое воздействие существенно влияют на конечный результат боя. Поэтому важно, чтобы военные и политические лидеры глубоко анализировали ситуацию и принимали эффективные решения.