HAMAS G‘azo sektorida kelishuvni qabul qilmadi
Falastinning HAMAS harakati G‘azo sektorida janjalni to‘xtatish va garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha vositachilar taklif qilgan kelishuvni qabul qilmaganini Reuters agentligi xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
HAMAS mazkur kelishuvni yanada takomillashtirishni talab qilmoqda. Ular mahbuslarni almashish jarayonini mantiqiy va samarali qilish uchun yangi mexanizmlar joriy etilishini so‘ramoqda.
Shuningdek, Isroil tomonidan harbiy harakatlarni to‘xtatishga kafolat berilishi ham talab qilinmoqda. Agentlik manbalariga ko‘ra, HAMAS 60 kunlik sulh davrida kelishuvga erishilmasa, Isroilga qarshi urushni qayta boshlashga to‘sqinlik qiluvchi band qo‘shilishini so‘ragan.
Bu band G‘azo sektoriga insonparvarlik yordamini uzluksiz yetkazishni ta’minlashga qaratilgan. HAMAS, shuningdek, Rafah nazorat-o‘tkazish punktining ikki tomonlama faoliyatini doimiy qilishni ham talab qilmoqda.
6 iyulda Misr, Qatar va AQSh vositachiligida HAMAS va Isroil Dohada o‘t ochishni to‘xtatish va garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha muzokaralarni qayta boshladi. Hozirgi paytda tomonlar kelishuvning barcha bandlari bo‘yicha kelisha olmagan.
Agar kelishuvga erishilsa, taraflar o‘zaro nizolar va ziddiyatlarni hal qilishga, tinchlikni mustahkamlashga intiladi.

HAMAS не принял соглашение в секторе Газа
Движение ХАМАС Палестины не приняло предложенное посредниками соглашение о прекращении конфликта и освобождении заложников в секторе Газа, сообщает агентство Reuters. Об этом сообщает Zamin.uz.
ХАМАС требует доработки данного соглашения. Они просят внедрить новые механизмы, чтобы сделать процесс обмена заключенными логичным и эффективным.
Также требуется гарантии от Израиля о прекращении военных действий. По данным источников агентства, ХАМАС попросил добавить пункт, который бы препятствовал возобновлению войны против Израиля, если соглашение не будет достигнуто в течение 60-дневного периода перемирия.
Этот пункт направлен на обеспечение непрерывной доставки гуманитарной помощи в сектор Газа. ХАМАС также требует постоянного функционирования контрольно-пропускного пункта Рафа.
6 июля при посредничестве Египта, Катара и США ХАМАС и Израиль возобновили переговоры в Дохе о прекращении огня и освобождении заложников. В настоящее время стороны не смогли согласовать все пункты соглашения.
Если соглашение будет достигнуто, стороны будут стремиться к разрешению взаимных конфликтов и укреплению мира.