Xarkovda aviabombalar 42 kishini jarohatlagan
Xarkov shahrining markaziy qismiga Rossiya aviatsiyasi tomonidan amalga oshirilgan bombardimon natijasida 42 kishi, jumladan olti nafar bola jarohat oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xarkiv oblasti ma’muriyati rahbari Oleg Sinegubovning ma’lumot berishicha, jarohatlanganlardan kamida olti nafari shifoxonaga yotqizilgan. Bomba hujumlari katta zarar yetkazib, jiddiy oqibatlarga olib keldi va hozirda ularning ta’siri bilan kurashish davom etmoqda.
Shahar meri Igor Terexovning so‘zlariga ko‘ra, 24 iyul kuni rossiyalik harbiylar Xarkovning Shevchenkovo tumanida ikki yo‘nalishda aviabombalarni tashlashgan. Birinchi bomba fuqarolik korxonasiga tushib, yong‘in kelib chiqdi.
Ikkinchi bomba ko‘p qavatli uy oldida portlab, atrofdagi 15 ga yaqin avtomobilni yoqib yubordi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy hujum joyida olingan video va suratlarni ommaviy axborot vositalariga taqdim etganidan so‘ng, bu zarbalar hech qanday harbiy maqsadsiz, mutlaqo ma’nosiz ekanini ta’kidladi.
U Rossiyaning yagona maqsadi agressiyani davom ettirish va qotillik qilishligini bildirdi. Shuningdek, Zelenskiy kuchli havo mudofaasi va qurol ishlab chiqarishni kengaytirish uchun xalqaro hamkorlikka ehtiyoj borligini aytdi hamda yordam berishga tayyor bo‘lgan barcha davlatlarga minnatdorchilik bildirdi.
Ukraina rahbariyati hujumlarning kuchayib borayotganini ta’kidlab, ularga qarshi kurashishda ko‘plab xorijiy yordamlar zarurligini qayd etdi. Aviazarbalar sababli jabrlangan shahar aholisi va xavfli vaziyatni bartaraf etish uchun xalqaro hamkorlik muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Ukraina xalqiga yordam berishga tayyor barcha tomonlarga minnatdorchilik bildirildi. Ushbu hodisa nafaqat urush sharoitining og‘irlashishiga, balki insonlarning hayoti uchun xavfning oshishiga sabab bo‘lmoqda.

В Харькове авиабомбы ранили 42 человека
В результате бомбардировки, проведенной российской авиацией в центральной части города Харькова, 42 человека, в том числе шесть детей, получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации главы Харьковской областной администрации Олега Синегубова, как минимум шесть раненых были госпитализированы. Бомбардировки нанесли значительный ущерб и привели к серьезным последствиям, и в настоящее время продолжается борьба с их последствиями.
По словам мэра города Игоря Терехова, 24 июля российские военные сбросили авиабомбы в районе Шевченково Харькова в двух направлениях. Первая бомба попала на гражданское предприятие, в результате чего возник пожар.
Вторая бомба взорвалась перед многоэтажным домом, сожгла около 15 автомобилей в округе. Президент Украины Владимир Зеленский, представивший видео и фотографии с места удара средствам массовой информации, подчеркнул, что эти удары не имели никакой военной цели и были абсолютно бессмысленными.
Он заявил, что единственной целью России является продолжение агрессии и убийств. Также Зеленский отметил необходимость международного сотрудничества для расширения мощной воздушной обороны и производства оружия и поблагодарил все страны, готовые оказать помощь.
Руководство Украины подчеркнуло, что атаки усиливаются, и для борьбы с ними необходимо много иностранной помощи. Подчеркнуто, что международное сотрудничество имеет важное значение для населения города, пострадавшего от авиаударов, и для устранения опасной ситуации.
Благодарность была выражена всем сторонам, готовым помочь народу Украины. Этот инцидент не только усугубляет условия войны, но и увеличивает риск для жизни людей.