AQSH G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatishni to‘xtatdi
AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoffning ma’lumot berishicha, AQSH G‘azo sektoridagi o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralardan muddatidan oldin chiqishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, AQSH Qatardagi delegatsiyasini maslahatlashuvlar uchun chaqirib oldi. Uitkoffning ta’kidlashicha, vositachilarning barcha sa’y-harakatlariga qaramay, HAMAS birgalikda harakat qilishdan bosh tortgan va tinchlikni ta’minlashga xayrixohlik ko‘rsatmagan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaziyatda AQSH HAMASning har bir harakatiga javob berib, garovga olingan isroilliklarni uyiga qaytarish hamda G‘azo aholisi uchun barqaror va tinch muhit yaratishning yangi imkoniyatlarini izlamoqda. Uitkoff AQSHning asosiy maqsadi mojaroni tugatish va G‘azo sektorida doimiy tinchlikni o‘rnatish ekanligini ta’kidladi.
Associated Press xabariga ko‘ra, Tramp ma’muriyati bir necha oy davomida muzokaralarda sezilarli natijalarga erisha olmadi. Dastlab 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga qaratilgan muzokaralarda HAMAS 10 nafar garovdagi isroillikni ozod qilishni, Isroil esa evaziga 18 nafar falastinlikning jasadini topshirishni taklif qilgan.
Shu bilan birga, gumanitar yordamni ko‘paytirish va uzoq muddatli o‘t ochishni to‘xtatish masalalari ham muhokama qilingan. Muzokaralarning to‘xtab qolishining sababi har ikki tomon o‘z talablarini qat’iy qo‘ygani bilan bog‘liq.
HAMAS Isroil qo‘shinlarini G‘azo sektoridan to‘liq olib chiqishni talab qilmoqda. Isroil esa HAMASdan hokimiyatdan voz kechish va qurolsizlanishni so‘ramoqda.

США прекратили прекращение огня в Газе
Специальный представитель президента США Стив Уиткофф сообщил, что США решили выйти из переговоров о прекращении огня в секторе Газа досрочно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, США отозвали свою делегацию из Катара для консультаций. По словам Уиткоффа, несмотря на все усилия посредников, ХАМАС отказался действовать совместно и не проявил готовности к обеспечению мира.
По его словам, в текущей ситуации США ищут новые возможности для ответа на каждое действие ХАМАСа, возвращения захваченных израильтян домой и создания стабильной и мирной обстановки для населения Газы. Уиткофф подчеркнул, что основной целью США является прекращение конфликта и установление постоянного мира в секторе Газа.
Согласно сообщению Associated Press, администрация Трампа не смогла добиться значительных результатов в переговорах в течение нескольких месяцев. В первоначальных переговорах, направленных на прекращение огня на 60 дней, ХАМАС предложил освободить 10 захваченных израильтян, в то время как Израиль предложил передать тела 18 палестинцев в обмен.
Кроме того, обсуждались вопросы увеличения гуманитарной помощи и долгосрочного прекращения огня. Причиной остановки переговоров стало то, что обе стороны жестко настаивали на своих требованиях.
ХАМАС требует полного вывода израильских войск из сектора Газа. Израиль же требует от ХАМАСа отказаться от власти и разоружиться.