Makronning Falastin tan olishi Isroilda norozilik uyg‘otdi
Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning Falastin davlatini rasmiy tan olishi haqidagi qarori Isroilda kuchli norozilikka sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu bu qarorni qabul qilib bo‘lmas va xavfli deb hisoblamoqda. U ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida bu haqda fikr bildirdi.
Netanyaxu aytishicha, Makronning 2023-yil 7-oktyabrda sodir bo‘lgan terrorchilik hujumiga qaramay, Tel-Aviv yaqinida Falastin davlatini tan olishi terrorizmni rag‘batlantirish va yangi xavf-xatarlarni yuzaga keltirishdir. Shuningdek, u bunday qarorlar Iroq yoki Eronga o‘xshash sun’iy rejimlarni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Isroil hukumati bu harakatni xalqaro xavfsizlikka qarshi yo‘naltirilgan, bir tomonlama va ziddiyatni oshiruvchi qadam deb baholamoqda. Netanyaxuning fikricha, Fransiyaning Falastin davlatini tan olishi G‘azo va mintaqadagi radikal guruhlarga bilvosita yordam berishdir.
Bu esa hududdagi tinchlik muzokaralariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu sababli Isroil hukumati bu qarorni qattiq tanqid qilmoqda va mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkinligini bildiradi.

Признание Палестины Макроном вызвало недовольство в Израиле
Решение президента Франции Эммануэля Макрона официально признать государство Палестина вызвало сильное недовольство в Израиле. Об этом сообщает Zamin.uz.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху считает это решение неприемлемым и опасным. Он высказал свое мнение об этом на своей странице в социальных сетях.
По словам Нетаньяху, признание государства Палестина рядом с Тель-Авивом, несмотря на террористическую атаку, произошедшую 7 октября 2023 года, является поощрением терроризма и созданием новых угроз. Он также подчеркнул, что такие решения способствуют укреплению искусственных режимов, подобных Ираку или Ирану.
Израильское правительство оценивает этот шаг как направленный против международной безопасности, односторонний и эскалирующий конфликт. По мнению Нетаньяху, признание Палестины Францией является косвенной поддержкой радикальных групп в Газе и регионе.
Это может негативно сказаться на мирных переговорах в регионе. Поэтому израильское правительство резко критикует это решение и заявляет, что оно может еще больше усложнить ситуацию в регионе.