AZAL samolyoti o‘qqa tutilganida kimlar navbatda edi
2024 yil dekabr oyida sodir bo‘lgan AZAL aviakompaniyasiga tegishli havo hodisasi yuzasidan yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ozarbayjonning Minval Politika nashri 24 iyul kuni samolyot o‘qqa tutilgan paytda navbatchi bo‘lgan barcha rossiyalik harbiy xizmatchilarning ismlarini e’lon qildi. Biroq, nashr manbani oshkor etmagan va hozircha boshqa mustaqil manbalar bu ma’lumotlarni tasdiqlamagan.
Nashrga ko‘ra, ushbu hodisa vaqtida navbatchi bo‘lgan harbiylar quyidagilar: 51-havo mudofaa diviziyasining katta navigatori kapitan Dmitriy Pudovkin, Janubiy harbiy okrug shtabining tezkor navbatchisi podpolkovnik Vladimir Yanovskiy hamda 4-havo mudofaa armiyasi qo‘mondonlik punktidagi polkovnik Gennadiy Yeremenko. Ular raketa uchirilishi vaqtida navbatda bo‘lgan.
Rossiyadagi Astra Telegram kanali ham Minval tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarni tasdiqladi. Kanal ushbu harbiy shaxslarning haqiqatan ham armiya tizimida xizmat qilganini sirtdan olingan ma’lumotlar asosida ma’lum qildi.
Shuningdek, Minval nashri 22 iyul kuni 51-havo mudofaa diviziyasi qo‘mondoni general-mayor Aleksandr Tolopilo havo nishoniga zarba berish bo‘yicha to‘g‘ridan to‘g‘ri buyruq berganini xabar qildi. Bu ma’lumot podpolkovnik Nikolay Orlyanskiyning ichki xizmat tekshiruvi davomida ma’lum bo‘lgan.
Tekshiruvda u Tolopilodan buyruq olgani va keyinchalik kapitan Pudovkinga nishonni yo‘q qilish bo‘yicha ko‘rsatma bergani aniqlangan.

Когда самолет AZAL был обстрелян, кто был в очереди
В декабре 2024 года появились новые данные о происшествии с самолетом авиакомпании AZAL. Об этом сообщает Zamin.uz.
Азербайджанское издание Minval Politika 24 июля опубликовало имена всех российских военнослужащих, которые находились на дежурстве в момент обстрела самолета. Однако издание не раскрыло источник информации, и на данный момент другие независимые источники не подтвердили эти данные.
По данным издания, военнослужащими, находившимися на дежурстве в момент происшествия, являются: старший навигатор 51-й дивизии ПВО капитан Дмитрий Пудовкин, оперативный дежурный штаба Южного военного округа подполковник Владимир Яновский и полковник Геннадий Еременко из командного пункта 4-й армии ПВО. Они находились на дежурстве во время запуска ракеты.
Российский телеграм-канал Astra также подтвердил информацию, опубликованную Minval. Канал сообщил, что эти военнослужащие действительно служили в армии на основании полученных данных.
Кроме того, издание Minval сообщило 22 июля, что командир 51-й дивизии ПВО генерал-майор Александр Толопило отдал прямой приказ нанести удар по воздушной цели. Эта информация стала известна в ходе внутренней проверки подполковника Николая Орлянского.
В ходе проверки было установлено, что он получил приказ от Толопило и впоследствии дал указание капитану Пудовкину на уничтожение цели.