General Ivan Popov Zaporijjyada orden bilan taqdirlandi
Rossiya Qurolli Kuchlari 58-armiyasining sobiq qo‘mondoni, general Ivan Popov yangi mukofot bilan taqdirlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga Zaporijjya viloyatining Rossiya nazoratidagi hududida xizmatlari uchun 1-darajali orden berildi. Bu qaror 24 iyul kuni hududning “gubernatori” Yevgeniy Balitskiy tomonidan rasmiy tasdiqlandi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Popov ushbu ordenni jasorat, professionallik va xizmat burchini bajarishi uchun oldi. 2023 yil yozida u Ukraina Qurolli Kuchlarining Zaporijjya yo‘nalishidagi qarshi hujumini qaytarishda faol ishtirok etgan.
Shuningdek, uch nafar boshqa qo‘mondon – general-polkovnik Oleksandr Romanchuk, general-polkovnik Denis Lyamin va general-leytenant Sergey Nirkov ham mukofotlangan. Qiziqarli jihati shundaki, 2023 yil iyul oyida general Popov o‘z askarlariga murojaatida Rossiya armiyasidagi muammolar haqida ochiq gapirgan va Mudofaa vazirligi rahbariyatini tanqid qilgani uchun lavozimidan ozod etilgan.
Uning o‘rniga general-leytenant Denis Lyamin tayinlangan. Bundan tashqari, 2024 yil may oyida general Popov katta miqdorda firibgarlikda gumonlanib hibsga olingan.
Tergov organlari ma’lumotlariga ko‘ra, u 2023 yilda Zaporijjya viloyatining Rossiya tomonidan tayinlangan ma’muriyati tomonidan mudofaa infratuzilmasi uchun sotib olingan 130 million rubldan oshiq qiymatdagi 1700 tonnadan ziyod metall prokatni o‘zlashtirishda ishtirok etgan. General Ivan Popovning taqdiri, uning mukofotlanishi va unga nisbatan olib borilayotgan tergov ishlari Rossiya harbiy tizimida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Генерал Иван Попов был награжден орденом в Запорожье
Бывший командующий 58-й армии России, генерал Иван Попов, был награжден новой наградой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ему был вручен орден 1-й степени за заслуги на территории Запорожской области, контролируемой Россией. Это решение было официально утверждено 24 июля "губернатором" региона Евгением Балитским.
Согласно информации, Попов получил эту награду за мужество, профессионализм и выполнение служебного долга. Летом 2023 года он активно участвовал в отражении контрнаступления Вооруженных сил Украины в Запорожском направлении.
Также были награждены трое других командиров – генерал-полковник Александр Романчук, генерал-полковник Денис Лямин и генерал-лейтенант Сергей Нирков. Интересно, что в июле 2023 года генерал Попов в своем обращении к своим солдатам открыто говорил о проблемах в российской армии и критиковал руководство Министерства обороны, за что был освобожден от должности.
На его место был назначен генерал-лейтенант Денис Лямин. Кроме того, в мае 2024 года генерал Попов был арестован по подозрению в крупном мошенничестве.
По данным следственных органов, он участвовал в присвоении более 1700 тонн металлопродукции, приобретенной для оборонной инфраструктуры, на сумму свыше 130 миллионов рублей, закупленной назначенной Россией администрацией Запорожской области в 2023 году. Судьба генерала Ивана Попова, его награждение и проводимые в отношении него следственные действия вызывают широкие обсуждения в российской военной системе.