Saratovda gaz portlashi: to‘rt kishi halok bo‘ldi
Rossiyaning Saratov shahrida ko‘p qavatli turar joy binosida maishiy gaz sizib chiqishi natijasida portlash yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa 25 iyul kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:00 atrofida shaharning Lenin rayonidagi Blinova ko‘chasida joylashgan 2-uyda sodir bo‘ldi. Portlash oqibatida to‘rt kishi halok bo‘ldi, ulardan biri bola edi.
Saratov oblasti gubernatori Roman Busarginning ma’lumotlariga ko‘ra, portlash sababi sifatida gaz sizib chiqishi ko‘rib chiqilmoqda. Texnik muammolar, jumladan gaz to‘sig‘ining buzilishi yoki noto‘g‘ri o‘rnatilgan kommunikatsiyalar portlashga olib kelgan bo‘lishi mumkin.
Hodisa yuzasidan bino to‘liq tekshirilib, kamchiliklar aniqlanmoqda. Portlash o‘chog‘i to‘qqizinchi qavatdagi xonadonda bo‘lgan deb taxmin qilinmoqda.
Binoning yettinchi qavatidan o‘ninchi qavatigacha bo‘lgan kirish yo‘lagi qulab tushgan. TASS agentligi ma’lumotiga ko‘ra, 10-qavatdan beshinchi qavatgacha bo‘lgan qismi kuchli portlash natijasida vayron bo‘lgan.
Ba’zi ma’lumotlarga ko‘ra, pod’ezdning pastki qavatlari ham jiddiy zarar ko‘rgan. Hozirga qadar 30 dan ortiq xonadonga zarar yetgani taxmin qilinmoqda.
Portlashdan so‘ng Blinova ko‘chasidagi atrofdagi binolar, ko‘chalardagi o‘tkinchilar hamda hovlida turgan avtomobillar zararlangan. Hodisa joyida 100 dan ortiq qutqaruvchilar, kinologlar va 34 ta texnika ishlamoqda.
Favqulodda vaziyatlar xizmatlari odamlarni evakuatsiya qilmoqda, biroq vayronalar ostida qolganlar bo‘lishi mumkinligi haqida xavotirlar mavjud. Rossiya Tergov qo‘mitasi xavfsizlik talablariga rioya qilmagan tashkilotlarga nisbatan jinoiy ish ochdi.
Saratov oblasti prokuraturasi esa “ko‘p qavatli uyda gaz-havo aralashmasi portlashi” holati bo‘yicha tekshiruv boshladi. Ushbu voqea shahar qurilish standartlari, xavfsizlik qoidalari va energiya ta’minoti tizimlariga bo‘lgan talablarning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Maxsus topshiriqlar berilgan bo‘lib, jamoatchilik va mahalliy aholi yangi ma’lumotlar bilan muntazam xabardor qilinmoqda.

В Саратове произошел взрыв газа: четверо человек погибли
В городе Саратов, Россия, произошел взрыв в многоквартирном доме из-за утечки бытового газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошел 25 июля около 12:00 по местному времени в доме 2 на улице Блинова в Ленинском районе города. В результате взрыва погибли четыре человека, среди которых был один ребенок.
По информации губернатора Саратовской области Романа Бусаргина, причиной взрыва рассматривается утечка газа. Технические проблемы, включая повреждение газового клапана или неправильно установленные коммуникации, могли привести к взрыву.
По факту происшествия здание полностью проверяется, выявляются недостатки. Предполагается, что эпицентр взрыва находился в квартире на девятом этаже.
Входная лестница с седьмого по десятый этаж обрушилась. По данным агентства ТАСС, часть с десятого по пятый этаж была разрушена в результате сильного взрыва.
Согласно некоторым данным, нижние этажи подъезда также серьезно пострадали. На данный момент предполагается, что более 30 квартир получили повреждения.
После взрыва пострадали окружающие здания на улице Блинова, прохожие на улицах и автомобили, стоящие во дворе. На месте происшествия работают более 100 спасателей, кинологов и 34 единицы техники.
Службы экстренного реагирования эвакуируют людей, однако существуют опасения, что под завалами могут находиться люди. Следственный комитет России возбудил уголовное дело в отношении организаций, не соблюдавших требования безопасности.
Прокуратура Саратовской области начала проверку по факту "взрыва газовоздушной смеси в многоквартирном доме". Этот случай еще раз подтвердил, насколько важны требования к строительным стандартам города, правилам безопасности и системам энергоснабжения.
Даны специальные поручения, и общественность и местное население регулярно информируются о новых данных.