Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan imzolangan yangi qonunga ko‘ra, elektron vizalar va mamlakatga kirish-chiqish tartibida muhim o‘zgarishlar joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hujjat rasmiy huquqiy axborot portalida e’lon qilindi. Ushbu yangi qoidalar Rossiyaga tashrif buyuruvchi xorijliklar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Yangi tartibga muvofiq, elektron vizaning amal qilish muddati 60 kundan 120 kungacha uzaytirildi. Rossiyada bo‘lish uchun ruxsat etilgan vaqt esa 16 kundan 30 kungacha oshirildi.
Bu o‘zgarishlar turizm, biznes, gumanitar va mehmonlik maqsadida keladigan xorijliklar uchun qulayliklar yaratadi. Shuningdek, yangi qonunga binoan Rossiya fuqarolari uchun ham ayrim tartiblar o‘zgardi.
Xususan, endi chet elda voyaga yetmagan farzandni aniqlashda tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma yaroqli hujjat sifatida qabul qilinmaydi. Ushbu hujjat Rossiyani tark etishda ham ishlatilmaydi.
Yangi qoidalar qonun kuchga kirganidan keyin to‘liq amalga oshiriladi. Ilgari ushbu hujjat bilan Rossiyani tark etgan voyaga yetmaganlar qaytib kelganda yana shu hujjatdan foydalanishi mumkin edi.
Bu fuqarolar uchun ma’lum yengilliklarni saqlab qoladi. Bundan tashqari, Rossiya chegarasini kesib o‘tishda qo‘shimcha ruxsatnomalarga oid o‘zgarishlar ham joriy qilindi.
Endi maxsus ruxsat bilan rasmiy nazorat punktlaridan tashqarida ham Rossiya hududini kesib o‘tish mumkin bo‘ladi. Bu ayrim hollarda ahamiyatli qulayliklar beradi.
Chegarachilarga kichik kemalar, muz ustida harakatlanuvchi transport vositalari va ularning yuklari, shuningdek, fuqarolarning shaxsiy buyumlarini to‘xtatib, tekshirish vakolati berildi. Bu qo‘shimcha nazoratlar xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Umuman olganda, Rossiyada elektron vizalar va chegara qoidalaridagi o‘zgarishlar xorijliklar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi, rossiyaliklar uchun esa tartib-intizom va xavfsizlikni ta’minlaydi. Ushbu yangiliklar yaqin kunlarda kuchga kirib, mamlakatga kirish-chiqish jarayonini soddalashtiradi.

В России срок действия электронной визы удвоен
Согласно новому закону, подписанному президентом России Владимиром Путиным, введены важные изменения в порядок электронных виз и въезда-выезда из страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Документ был опубликован на официальном правовом информационном портале. Эти новые правила создадут дополнительные возможности для иностранных граждан, посещающих Россию.
Согласно новому порядку, срок действия электронной визы был продлен с 60 до 120 дней. Разрешенное время пребывания в России увеличено с 16 до 30 дней.
Эти изменения создадут удобства для иностранцев, приезжающих с туристическими, бизнес, гуманитарными и гостевыми целями. Кроме того, в соответствии с новым законом изменились некоторые правила и для граждан России.
В частности, теперь свидетельство о рождении не будет приниматься в качестве действительного документа для установления личности несовершеннолетнего ребенка за границей. Этот документ также не будет использоваться при выезде из России.
Новые правила будут полностью реализованы после вступления закона в силу. Ранее несовершеннолетние, покидавшие Россию с этим документом, могли снова использовать его при возвращении.
Это сохраняет определенные льготы для граждан. Кроме того, введены изменения, касающиеся дополнительных разрешений при пересечении границы России.
Теперь можно будет пересекать территорию России и вне официальных контрольных пунктов с специальным разрешением. Это в некоторых случаях предоставит значительные удобства.
Пограничникам предоставлено право останавливать и проверять малые суда, транспортные средства, передвигающиеся по льду, и их грузы, а также личные вещи граждан. Эти дополнительные проверки направлены на укрепление безопасности.
В целом изменения в электронных визах и пограничных правилах в России создадут новые возможности для иностранцев, а для россиян обеспечат порядок и безопасность. Эти новшества вступят в силу в ближайшие дни и упростят процесс въезда-выезда из страны.