Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘z xalqining to‘liq qo‘llab-quvvatlashiga ishonib, haddan tashqari o‘ziga ishongan va shu sababli muhim chegaralarni kesib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Britaniyaning taniqli Spectator jurnali ushbu holatni o‘z maqolasida yoritdi. Maqolada aytilishicha, Zelenskiy korrupsiyaga qarshi idoralarni mustaqil ishlash huquqidan mahrum qiluvchi qonunni imzolagandan so‘ng, aholining noroziligini yetarlicha his qilmagan va bu masalaga e’tibor bermagan.
Bu qaror uning obro‘siga katta zarar yetkazdi va siyosiy hamda ijtimoiy sohada ko‘plab salbiy reaksiyalarni yuzaga keltirdi. Ammo mamlakat bo‘ylab keng tarqalgan noroziliklarni ko‘rib, Zelenskiy o‘z xatosini anglab, orqaga chekinish va xalq bilan muloqot qilish yo‘li bilan vaziyatni tuzatishga harakat qildi.
Bu esa uning ayni paytda to‘g‘ri qaror qabul qilganini ko‘rsatadi, biroq kelib chiqqan zararlarni to‘liq bartaraf etish qiyin. Maqola shuningdek, Zelenskiyning obro‘sini ichki va xalqaro maydonda qayta tiklash juda murakkab va uzoq vaqt talab qilishi mumkinligini ta’kidlaydi.
Uning bu harakatlari xalqaro nufuziga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Jahon va mahalliy ekspertlar bu qarorlarni murakkab va xavfli deb baholamoqda, ular siyosiy maydonda yangi muammolarni kuchaytirishi ehtimoli mavjudligini bildiradi.
Shu bois, ushbu masalalar ustida siyosatchilar va mutaxassislar tomonidan keng muhokamalar davom etmoqda.

Зеленский отменил закон против коррупции
Президент Украины Владимир Зеленский, полагаясь на полную поддержку своего народа, проявил чрезмерную самоуверенность и, следовательно, пересек важные границы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный британский журнал Spectator освятил эту ситуацию в своей статье. В статье говорится, что после подписания закона, лишающего антикоррупционные органы права на независимую работу, Зеленский не ощутил достаточного недовольства населения и не обратил на это внимание.
Это решение нанесло серьезный ущерб его репутации и вызвало множество негативных реакций в политической и социальной сферах. Однако, увидев широко распространенное недовольство по стране, Зеленский осознал свою ошибку и попытался исправить ситуацию, отступив и вступив в диалог с народом.
Это показывает, что он в данный момент принял правильное решение, однако полностью устранить причиненный ущерб будет сложно. Статья также подчеркивает, что восстановление репутации Зеленского на внутренней и международной арене может быть очень сложным и потребует много времени.
Его действия также негативно сказываются на его международном авторитете. Мировые и местные эксперты оценивают эти решения как сложные и рискованные, указывая на возможность усиления новых проблем на политической арене.