Rossiyada 18 yoshli yigitlar urushda halok bo‘lmoqda
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainadagi harbiy harakatlarda 18 yoshli yigitlar qatnashmasligini bir necha bor ta’kidlagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq BBC tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi ikki yil ichida kamida 245 nafar 18 yoshli maktab bitiruvchisi Ukrainadagi frontda halok bo‘lgan. 2023-yil aprel oyidan boshlab Rossiyada maktabni tugatgan o‘smirlar harbiy xizmatga to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida kirish imkoniga ega bo‘ldi.
Ilgari kamida uch oy harbiy xizmat o‘tash majburiy bo‘lgan bo‘lsa, endi bu talab bekor qilindi. Ko‘plab yigitlar, ayniqsa iqtisodiy jihatdan qiyin hududlarda yashovchilar, bu imkoniyatni yaxshi ish sifatida qabul qilmoqda.
Ular moliyaviy rag‘batlar va vatanparvarlik targ‘iboti ta’sirida armiya safiga qo‘shilmoqda. Shunday yigitlardan biri Aleksandr Petlinskiy edi.
U 18 yoshga to‘lganidan ikki hafta o‘tib shartnoma imzoladi va 20 kundan so‘ng Ukrainadagi jang maydonida halok bo‘ldi. Petlinskiyning xolasi aytishicha, u aslida shifokor bo‘lishni orzu qilgan va tibbiyot kollejiga hujjat topshirgan edi.
Ammo urush boshlangach, frontga ketishni ham istay boshlagan. 2024-yil sentabr oyidan boshlab yuqori sinf o‘quvchilari uchun “Vatanga mudofaa asoslari” nomli yangi fan joriy etildi.
Bu fanda bolalar avtomat, granata va harbiy taktika bo‘yicha bilim olishmoqda. Askarlar maktablarga kelib, o‘z jangovar tajribalari bilan o‘rtoqlashmoqda.
Shuningdek, bolalar frontdagi askarlarga xat va suratlar orqali ruhiy yordam ko‘rsatishga chaqirilmoqda. Sibirda tug‘ilgan Vitaliy Ivanov texnikumda mexaniklikni o‘rganayotgan edi.
Keyinchalik u o‘qishni tashlab, politsiya bilan muammo yuzaga kelgach, armiyaga qo‘shildi. Vitaliy ham fevral oyida frontga yuborildi va halok bo‘ldi.
Onasi Anna uning urushga ketayotgan kuni telefon orqali xayrlashganini aytadi: “Shimoliy harbiy okrugga ketayapman”, degan. O‘sha kun uning birinchi va oxirgi jangi bo‘ldi.
BBC hisob-kitoblariga ko‘ra, 2023-yil aprelidan 2025-yil iyulgacha kamida 245 nafar 18 yoshli yigit urushda halok bo‘lgan. Umuman olganda, 18 dan 20 yoshgacha bo‘lgan yosh askarlar orasida kamida 2812 nafarining o‘limi qayd etilgan.

В России 18-летние юноши погибают на войне
Президент России Владимир Путин не раз подчеркивал, что 18-летние юноши не участвуют в военных действиях в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако, согласно данным, опубликованным BBC, за последние два года как минимум 245 18-летних выпускников школ погибли на фронте в Украине. С апреля 2023 года подростки, окончившие школу в России, получили возможность поступать на военную службу по контракту.
Ранее обязательным было прохождение военной службы не менее трех месяцев, но это требование было отменено. Многие юноши, особенно те, кто живет в экономически сложных регионах, воспринимают эту возможность как хорошую работу.
Они присоединяются к армии под воздействием финансовых стимулов и патриотической пропаганды. Одним из таких юношей был Александр Петлинский.
Он подписал контракт через две недели после своего 18-летия и погиб на поле боя в Украине через 20 дней. Тетя Петлинского говорит, что он на самом деле мечтал стать врачом и подал документы в медицинский колледж.
Но после начала войны он также начал желать уйти на фронт. С сентября 2024 года для старшеклассников введен новый предмет под названием "Основы защиты Отечества".
На этом предмете дети изучают автомат, гранаты и военную тактику. Солдаты приходят в школы и делятся своим боевым опытом.
Также детей призывают оказывать моральную поддержку солдатам на фронте через письма и фотографии. Виталий Иванов, родившийся в Сибири, учился на механика в техникуме.
Позже он бросил учебу и, столкнувшись с проблемами с полицией, присоединился к армии. Виталий также был отправлен на фронт в феврале и погиб.
Его мать Анна говорит, что в день, когда он уехал на войну, они попрощались по телефону: "Я уезжаю в Северный военный округ", - сказал он. В тот день состоялся его первый и последний бой.
Согласно расчетам BBC, с апреля 2023 года по июль 2025 года как минимум 245 18-летних юношей погибли на войне. В целом среди молодых солдат в возрасте от 18 до 20 лет зафиксировано как минимум 2812 случаев смерти.