Xitoyning Shansi viloyatida politsiya tarixiy yodgorlikni buzishga uringan juftlikni qo‘lga oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular ming yillik tarixga ega Buyuk Xitoy devorining og‘ir toshlarini qirqib, onlayn bozorda sotishga harakat qilgan. Linfen shahri politsiyasi marketpleysdagi shubhali e’lonni aniqlab, bu jinoyatni fosh etdi.
E’londa "Buyuk Xitoy devorining haqiqiy g‘ishti sotiladi. Narxi 95 yuan" deb yozilgan edi.
Qonunchilar jinoyat iziga tushib, qonunni buzgan juftlikni — Van va Chjenni Beychjunxuan qishlog‘ida ushladi. Ular XIV–XVII asrlarda, Min sulolasi davrida qurilgan devorning qadimiy bo‘laklarini buzib, sotayotganlari aniqlangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, juftlik allaqachon yuzdan ziyod devor toshlarini turli xaridorlarga sotgan. Qiziqarli jihati, ba’zi mijozlar sotib olgan toshlardan mamnun bo‘lib, yana qo‘shimcha buyurtma berishni xohlashgan.
Shuningdek, olimlar Buyuk Xitoy devorining qurilishiga ko‘chmanchi xunnu xalqining hujumlari sabab bo‘lganini aniqlagan. Bu xalq armiyasida ayol jangchilar ham muhim rol o‘ynagan.
Ushbu holat Xitoydagi tarixiy yodgorliklarni muhofaza qilishdagi muammolarga e’tiborni yana bir bor qaratadi. Bu nafaqat Xitoy, balki butun dunyo uchun tarixiy meroslarni saqlash masalasi muhimligini ko‘rsatadi.

В Китае разоблачена попытка продать камни Великой стены
Полиция в провинции Шаньси, Китай, задержала пару, пытавшуюся разрушить историческую памятку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они пытались отрезать тяжелые камни Великой китайской стены, имеющей тысячелетнюю историю, и продать их на онлайн-рынке. Полиция города Линьфэнь обнаружила подозрительное объявление на маркетплейсе и раскрыла это преступление.
В объявлении было написано: "Продается настоящий кирпич Великой китайской стены. Цена 95 юаней".
Правоохранители вышли на след преступников и задержали пару — Ван и Цзянь — в деревне Бэйчжуньсян. Установлено, что они разрушали и продавали древние куски стены, построенной в XIV–XVII веках, во времена династии Мин.
Согласно данным, пара уже продала более ста камней стены различным покупателям. Интересно, что некоторые клиенты остались довольны купленными камнями и хотели сделать дополнительные заказы.
Кроме того, ученые выяснили, что нападения кочевого народа хунну стали причиной строительства Великой китайской стены. В этой армии женщины-воительницы также играли важную роль.
Этот случай вновь привлекает внимание к проблемам охраны исторических памятников в Китае. Это подчеркивает важность сохранения исторического наследия не только для Китая, но и для всего мира.