Zarema Musayevaga FSIN xodimiga hujumda ayblov qo‘yildi
Chechenistonlik muxolifatchilar Abubakar va Ibragim Yangulboyevlarning onasi Zarema Musayeva yangi ish bo‘yicha ayblanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga nisbatan o‘tgan yilda Federal jazoni ijro etish xizmati (FSIN) xodimiga hujum qilganlikda ayblov qo‘yilgan. Prokuratura uning 4 yilga ozodlikdan mahrum etilishini so‘ramoqda.
Mazkur ish Shali shahar sudida ko‘rib chiqilmoqda va ayblov jinoyat kodeksining 321-moddasining 2-qismiga asoslanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Musayeva jazoni o‘tash jarayonida bir FSIN xodimiga zarar yetkazgan.
U o‘sha paytda xodimning bo‘ynini tirnab olganini tan olgan, ammo jarayon davomida unga nisbatan qo‘llangan taqiq va jazolar keskinligi haqida gapirgan. Inson huquqlari tashkiloti “Komanda protiv pitok” mazkur ishda keltirilgan dalillarni o‘rganib chiqdi.
Tashkilotning ta’kidlashicha, guvohlar hujumni ko‘rmagan va voqea sodir bo‘lgan kuni videoregistrator yozuvlari mavjud emas. Musayeva o‘z aybini inkor qilmoqda va bunday harakatni amalga oshirish imkoniyati yo‘qligini bildirgan.
Ayblovlarga ko‘ra, Musayeva besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda va yangi sud jarayonlari boshlanmoqda.
Zarema Musayeva Checheniston Oliy sudi sobiq sudyasi Saydi Yangulboyevning rafiqasi, shuningdek, muxolifatdagi “Komanda protiv pitok” tashkiloti sobiq advokati Abubakar Yangulboyev va muxolifatchi Ibragim Yangulboyevning onasidir. Unga nisbatan qo‘yilgan ayblovlar uning o‘g‘illarining muxolifatdagi faoliyati bilan bog‘liq hisoblanadi.
Abubakar va Ibragim Yangulboyevlar Chechenistondagi 1ADAT Telegram kanalini boshqaradi. Musayeva ishining tafsilotlari va tergov talablariga doir ma’lumotlar hali ham yangilanmoqda.

Зареме Мусаевой предъявлено обвинение в нападении на сотрудника ФСИН
Чеченские оппозиционеры Абубакар и Ибрагим Янгулаевы обвиняют свою мать Зарему Мусаеву по новому делу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ей предъявлено обвинение в нападении на сотрудника Федеральной службы исполнения наказаний (ФСИН) в прошлом году. Прокуратура требует ее лишения свободы на 4 года.
Дело рассматривается в Шалинском городском суде и основано на части 2 статьи 321 Уголовного кодекса. По имеющимся данным, Мусаева причинила вред одному из сотрудников ФСИН в процессе отбывания наказания.
Она признала, что в тот момент поцарапала сотрудника за шею, однако говорила о жесткости примененных к ней ограничений и наказаний в процессе. Организация по правам человека "Команда против пыток" изучила представленные в этом деле доказательства.
Организация подчеркивает, что свидетели не видели нападения, и в день происшествия отсутствуют записи с видеорегистратора. Мусаева отрицает свою вину и заявляет, что у нее не было возможности совершить такие действия.
По обвинениям, Мусаева может быть лишена свободы на срок до пяти лет. В настоящее время продолжаются следственные действия и начинаются новые судебные процессы.
Зарема Мусаева является супругой бывшего судьи Верховного суда Чеченской Республики Сайди Янгулаева, а также матерью оппозиционных активистов "Команды против пыток" Абубакара Янгулаева и Ибрагима Янгулаева. Обвинения против нее связаны с деятельностью ее сыновей в оппозиции.
Абубакар и Ибрагим Янгулаевы управляют Telegram-каналом 1ADAT в Чечне. Подробности дела Мусаевой и информация о требованиях следствия все еще обновляются.