Belarus kiberfiribgarlari O‘zbekistonga pul yubormoqda
Belaruslik kiberfiribgarlar jinoiy yo‘llar bilan olingan pul mablag‘larini turli mamlakatlarga yuborishda davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan yillarga nisbatan ularning firibgarlik sxemalari va ishlash usullari yanada takomillashganligi kuzatilmoqda. Joriy yilning ikkinchi choragida Belarus Tergov qo‘mitasi xabariga ko‘ra, kiberfiribgarlar tomonidan olingan mablag‘larning 5,9 foizi O‘zbekistondagi banklarga yo‘naltirilgan.
Bu holat Belarus jinoyatchilarining O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishining oshgani va mamlakatimizga kelayotgan xalqaro tahdidlar haqida ogohlantirish zarurligini ko‘rsatadi. Belarus fuqarolaridan olingan mablag‘larning katta qismi asosan jinoiy yo‘llar bilan yuborilgan.
Shu bilan birga, Rossiya va O‘zbekiston jinoyat organlari ham ushbu holatga nisbatan alohida ehtiyotkorlik bilan ish olib bormoqda. Kiberfiribgarlar tomonidan aytilishicha, bu pullar Rossiya, O‘zbekiston va Slovakiya banklariga yuborilgan va ushbu mamlakatlarda ishtirokchilarni taqsimlash bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar mavjud.
Mablag‘larning 47,2 foizi Rossiyaga yo‘naltirilgani ma’lum bo‘lgan. Hozirda jinoyatlarni aniqlash va firibgarliklarni oldini olish uchun yangi choralar ishlab chiqilmoqda.
Yaxshi tashkil etilgan firibgarlik sxemalari va yolg‘on reklamalar odamlarni noto‘g‘ri yo‘nalishlarga yo‘naltirishi mumkin. Toshkent va Shimoliy Yevropa xalqlari nuqtai nazaridan bunday guruhlar va ularning noyob yo‘nalishlari xavf tug‘dirmoqda.
Shu sababli, bunday tahdidlar haqida doimiy ravishda ogohlantirishlar berish va profilaktika ishlarini kuchaytirish muhimdir.

Белорусские киберпреступники отправляют деньги в Узбекистан
Белорусские киберпреступники продолжают отправлять денежные средства, полученные преступным путем, в различные страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наблюдается, что их схемы мошенничества и методы работы стали более совершенными по сравнению с прошлыми годами. По данным Следственного комитета Беларуси за второй квартал текущего года, 5,9% средств, полученных киберпреступниками, были направлены в банки Узбекистана.
Эта ситуация свидетельствует о растущем интересе белорусских преступников к Узбекистану и необходимости предупреждения о международных угрозах, которые приходят в нашу страну. Большая часть средств, полученных от граждан Беларуси, была отправлена в основном преступным путем.
В то же время правоохранительные органы России и Узбекистана также проявляют особую осторожность в отношении этой ситуации. По словам киберпреступников, эти деньги были отправлены в банки России, Узбекистана и Словакии, и существуют четкие указания по распределению участников в этих странах.
Известно, что 47,2% средств было направлено в Россию. В настоящее время разрабатываются новые меры для выявления преступлений и предотвращения мошенничества.
Хорошо организованные схемы мошенничества и ложная реклама могут направить людей в неправильные направления. С точки зрения Ташкента и северноевропейских народов такие группы и их уникальные направления представляют собой угрозу.