Yaponiyada ayollar umr ko‘rishi yangi rekord o‘rnatdi
Yaponiyada ayollar umr ko‘rish davomiyligi bo‘yicha yangi rekord o‘rnatildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
NHK telekanali xabariga ko‘ra, Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga asosan, 2024 yilda mamlakat ayollarining o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 87,13 yoshni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich bilan Yaponiya 40-marta jahon yetakchisi bo‘lib qolmoqda.
Erkaklar orasida esa o‘rtacha umr davomiyligi 81,09 yoshga teng bo‘ldi. 2023 yil bilan solishtirganda, ayollarda umr davomiyligi faqat 0,01 foizga oshgan, erkaklarda esa o‘zgarish kuzatilmagan.
Yapon ayollari uchun bu uzoq muddatli ustunlik hisoblanadi. Erkaklar esa dunyoda oltinchi o‘rinda turib, faqat Shvetsiya, Shveysariya va Norvegiya kabi davlatlardan orqada qolmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil davomida yurak-qon tomir kasalliklaridan o‘lim holatlari kamaygan. Shu bilan birga, mamlakatda odamlar ko‘proq tabiiy sabablar bilan vafot etmoqda.
COVID-19 pandemiyasi davridagi o‘limlar sabab umr davomiyligining o‘sishi sekinlashgan, ammo 2023 yilda bu ko‘rsatkichlar barqarorlashgan. Yaponiyaning umr ko‘rish davomiyligi bo‘yicha yetakchiligi dunyoda katta e’tibor qozonmoqda.
Sog‘lom turmush tarzi, tibbiyotning rivojlanishi va kasalliklarni oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bu natijalarga erishishda muhim rol o‘ynamoqda. Jamoatchilik esa har yili yangilanadigan bunday rekordlarni ijobiy o‘zgarish va yangi umid belgisi sifatida qabul qilmoqda.

В Японии продолжительность жизни женщин установила новый рекорд
Согласно сообщению телеканала NHK, по данным Министерства здравоохранения, в 2024 году средняя продолжительность жизни женщин в стране составила 87,13 года. С этим показателем Япония 40-й раз остается мировым лидером.
Среди мужчин средняя продолжительность жизни составила 81,09 года. По сравнению с 2023 годом, у женщин продолжительность жизни увеличилась всего на 0,01 процента, у мужчин изменений не наблюдалось.
Для японских женщин это долгосрочное преимущество. Мужчины занимают шестое место в мире, уступая только таким странам, как Швеция, Швейцария и Норвегия.
По данным Министерства здравоохранения, в прошлом году случаи смерти от сердечно-сосудистых заболеваний уменьшились. В то же время в стране люди чаще умирают по естественным причинам.
Смерти во время пандемии COVID-19 замедлили рост продолжительности жизни, однако в 2023 году эти показатели стабилизировались. Лидерство Японии по продолжительности жизни привлекает большое внимание в мире.
Здоровый образ жизни, развитие медицины и проводимая работа по профилактике заболеваний играют важную роль в достижении этих результатов. Общество воспринимает такие обновляемые каждый год рекорды как положительное изменение и новый знак надежды.