Kaliningrad viloyatining Baltiysk portida ishchilar kutilmagan mehmonni – tirik mushukni topdilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu mushuk Leningrad viloyatidan yuk konteyneri ichida tasodifan yo‘lga chiqib, yetti kun davomida sayohat qilib, Baltik dengizi sohiliga yetib kelgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, mushuk Ust-Luga portida yuk ortish jarayonida konteynerga kirib qolgan va eshiklar yopilgach, u yerda qolib ketgan.
Keyinchalik konteyner yuk kemasi bilan Baltiysk portiga yetib kelgan va port xodimlari mushukni topgan. Mushuk taxminan bir hafta davomida oziq-ovqatsiz, suv va havo yetishmasligida yashab qolgan.
Bu holat mutaxassislarni hayratda qoldirdi, chunki hayvonning omon qolish qobiliyati yuqori ekanligi aniqlandi. Port ishchilari mushukka Mafik deb nom berishdi.
Hozirda u vaqtincha bir xodimning uyida parvarishlanmoqda. Agar haqiqiy egasi topilsa, mushuk unga qaytariladi.
Mushuk hozirda xavfsiz sharoitda va sog‘ligini tiklash jarayonida. Shuni ta’kidlash kerakki, shunday holatlar dunyoda kamdan-kam uchraydi.
Masalan, AQShda mushuk egasining yutib olgan lotereya chiptasini topib, katta boylik saqlab qolgan, Indoneziya prezidentining mushugi esa shaxsiy qo‘riqchilarga ega. Mafik esa o‘zining noyob sayohati bilan alohida e’tiborga sazovor bo‘ldi.

В порту Балтийска в контейнере нашли живого кота
В Балтийском порту Калининградской области рабочие нашли неожиданного гостя – живого кота. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот кот случайно выбрался из грузового контейнера, который прибыл из Ленинградской области, и путешествовал семь дней, добравшись до побережья Балтийского моря. По данным, кот зашел в контейнер во время загрузки в порту Уст-Луга и остался там, когда двери закрылись.
Позже контейнер прибыл в Балтийский порт на грузовом судне, и сотрудники порта нашли кота. Кот выжил примерно неделю без еды, воды и воздуха.
Этот случай удивил специалистов, так как было установлено, что у животного высокая способность к выживанию. Рабочие порта назвали кота Мафик.
В настоящее время он временно находится у одного из сотрудников на попечении. Если будет найден настоящий хозяин, кот будет возвращен ему.
Кот сейчас находится в безопасных условиях и восстанавливает здоровье. Следует отметить, что такие случаи в мире встречаются крайне редко.
Например, в США кот нашел лотерейный билет, выигранный его хозяином, и сохранил большое состояние, а кот президента Индонезии имеет личных охранников. Мафик же стал предметом особого внимания благодаря своему уникальному путешествию.