Tailand va Kambodjada janglar davom etmoqda
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi bahsli chegarada artilleriya hujumlari yakshanba kuni erta tongda davom etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea AQSh prezidenti Donald Trampning ikki davlat rahbarlari bilan telefon orqali muloqot qilganidan so‘ng yuz berdi. Muloqotdan keyin tomonlar o‘zaro otishmani to‘xtatishga rozi bo‘lgani haqida bayonot berilgan edi, ammo janglar to‘xtamadi.
Har ikki tomon bir-birini jangni boshlashda ayblamoqda. Kambodja Trampning sulh taklifini qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa-da, Tailand Bosh vaziri vazifasini bajaruvchi Fumtam hujumlar to‘xtatilmaguncha muzokaralar o‘tkazilmasligini ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, Bangkok ikki davlat tashqi ishlar vazirlari darajasida muzokara o‘tkazib, sulh shartlarini belgilash tarafdori. Shuningdek, Tailand uchinchi davlat vositachiligisiz kelishuvga erishishni istamoqda.
To‘rt kun davom etgan janglarda halok bo‘lganlar soni 30 dan oshdi. Ular orasida Tailandda 13 va Kambodjada 8 tinch aholi vakili bor.
Ikkala davlatda 200 mingdan ortiq odam xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilindi. Donald Tramp shanba kuni Tailand va Kambodja bosh vazirlari bilan muloqot qilib, ularni zudlik bilan uchrashuv o‘tkazib, sulhga erishishga chaqirdi.
U ijtimoiy tarmoqda har ikki tomon tinchlik izlayotgani haqida yozdi. AQSh hukumati mojaro tinch yo‘l bilan hal etilmaguncha ikki davlat bilan bojxona muzokaralarini to‘xtatganini bildirdi.

В Таиланде и Камбодже продолжаются бои
На спорной границе между Таиландом и Камбоджей артиллерийские обстрелы продолжались в воскресенье рано утром. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие произошло после телефонного разговора президента США Дональда Трампа с руководителями двух стран. После разговора стороны выпустили заявление о том, что согласны прекратить взаимные обстрелы, однако бои не прекратились.
Обе стороны обвиняют друг друга в начале боевых действий. Хотя Камбоджа поддержала предложение Трампа о мире, исполняющий обязанности премьер-министра Таиланда Фумтам заявил, что переговоры не будут проводиться, пока обстрелы не прекратятся.
По его словам, Бангкок поддерживает проведение переговоров на уровне министров иностранных дел двух стран для определения условий мира. Также Таиланд стремится достичь соглашения без посредничества третьих стран.
За четыре дня боев число погибших превысило 30 человек. Среди них 13 гражданских лиц в Таиланде и 8 в Камбодже.
Более 200 тысяч человек были эвакуированы в безопасные районы в обеих странах. В субботу Дональд Трамп, общаясь с премьер-министрами Таиланда и Камбоджи, призвал их срочно провести встречу и достичь мира.
Он написал в социальных сетях, что обе стороны ищут мир. Правительство США заявило, что приостановило таможенные переговоры с двумя странами, пока конфликт не будет разрешен мирным путем.