Pentagon yadroviy mablag‘ni prezident samolyotiga sarfladi
The New York Times nashrining xabariga ko‘ra, Pentagon yadroviy raketalarni modernizatsiya qilish uchun ajratilgan 934 million dollar miqdoridagi mablag‘ni AQSH prezidenti Donald Trampga Qatar tomonidan sovg‘a qilingan Boeing 747-8 samolyotini to‘liq qayta jihozlashga yo‘naltirgan. Ushbu samolyotning narxi taxminan 400 million dollarni tashkil etadi.
Prezident bortiga aylantirish jarayoni bir necha yil davom etishi kutilmoqda. AQSH prezidenti ma’muriyati vakillari bu mablag‘larning aslida yadroviy qurollarni yangilash uchun mo‘ljallangan budjetdan olinganini tasdiqladi.
Hozircha ta’mirlash va qayta jihozlash uchun ajratilgan mablag‘ to‘liq sarflanadimi yoki yo‘qmi aniq emas. The Washington Post nashri ma’lumotiga ko‘ra, samolyotni barcha talablar asosida qayta jihozlash, ya’ni “uchar saroy”ga aylantirish taxminan 1,5 milliard dollar xarajat talab qilishi mumkin.
ABC News telekanali esa Qatar qirollik oilasi AQSH prezidentiga shunday samolyot sovg‘a qilishni rejalashtirayotgani haqida oldinroq xabar bergan edi. Layner so‘nggi bir oy davomida Texas shtatining San-Antonio xalqaro aeroportida saqlanmoqda.
Natijada, Pentagonning yadroviy qurollarni yangilash uchun ajratilgan milliardlab mablag‘ni prezident borti uchun sarflash qarori AQSHda va xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu holat Amerika mudofaa siyosati va davlat moliyasining ustuvor yo‘nalishlari haqida yangi savollarni yuzaga keltirmoqda.

Пентагон потратил ядерные средства на президентский самолет
Согласно информации издания The New York Times, Пентагон направил 934 миллиона долларов, выделенных на модернизацию ядерных ракет, на полную переоснащение Boeing 747-8, подаренного президенту США Дональду Трампу Катаром. Стоимость этого самолета составляет примерно 400 миллионов долларов.
Процесс превращения самолета в президентский ожидается, что займет несколько лет. Представители администрации президента США подтвердили, что эти средства фактически были взяты из бюджета, предназначенного для обновления ядерного оружия.
Пока неясно, будут ли полностью израсходованы средства, выделенные на ремонт и переоснащение. По данным The Washington Post, переоснащение самолета в соответствии со всеми требованиями, то есть превращение его в "летящий дворец", может потребовать около 1,5 миллиарда долларов.
Телевизионный канал ABC News ранее сообщал, что королевская семья Катара планирует подарить такой самолет президенту США. Лайнер в течение последнего месяца находится в международном аэропорту Сан-Антонио, штат Техас.
В результате решение Пентагона потратить миллиарды долларов, выделенные на обновление ядерного оружия, на президентский борт вызывает широкие обсуждения в США и на международной арене. Эта ситуация поднимает новые вопросы о приоритетах американской оборонной политики и государственного финансирования.